CDR.cz - Vybráno z IT

Diskuse k Elon Musk + Google = ovládnutí Země a Marsu internetem v rámci SpaceX

Nízký FUP a vysoké pingy. To známe :D.

+1
+21
-1
Je komentář přínosný?

Pingy zákonitě budou 188 až 1342 sekund podle momentální vzdálenosti obou planet.

+1
-10
-1
Je komentář přínosný?

ono tohle uzce navazuje i na dalsi Muskovu spolecnost Tesla Motors, v danych autech totis musi Tesla platit pripojeni k internetu po dobu 4 let, aneb dane pripojeni je na ty 4 roky v ramci koupe auta zdarma a diky tomu ma auto neustale informace jak daleko ma k nejblizsimu superchargeru a nebo uzivatelem pridanych dalsich dobijecich stanic, aneb googlacka navigace s dobijeckama a jejich online stavem
momentalne to asi zadne zavratne sumy nebudou, neb prodaji 30-40 tisic aut rocne, ale s planovanym SUV X a posleze v toce 2017-18 model 3 muzou a zrejme maji ambice na prodeje ktere by presahli pul milionu vozu rocne, navic u modelu 3 se bude jednat o auto nizsiho cenoveho segmentu, takze by se tam dane poplatky nemuseli vmestnat do porizovaci ceny vozu jako u drahych aut typu Tesla S nebo Tesla X

+1
-8
-1
Je komentář přínosný?

No nevím, Tesla Motors používá 3G připojení od AT&T, kolik to může stát na jedno auto?
Když jich nakoupíte desetitisíce, nějak kolem 100 Kč měsíčně za jedno? Každopádně to na celé čtyři roky budou jednotky tisíc Kč, to se v ceně jakéhokoliv auta od střední třídy ztratí, nemluvě o tom, kolik stojí Tesla.

„navic u modelu 3 se bude jednat o auto nizsiho cenoveho segmentu“
Zajímavé pojetí termínu „nižší cenový segment“ :-), to auto s nejvyšší pravděpodobností bude pořád stát přes milion Kč.
(Cena prý má být kolem 35 000 dolarů, ovšem za předpokladu, že do té doby díky novým technologiím zlevní baterie.)

+1
-15
-1
Je komentář přínosný?

vis v cem je uspech podnikani, umet vydelavat na vsem a umet usetrit na vsem, usetrena stovka na 10 tisicich kusu znamena ze jsi vydelal milion, a ted si predstav ze to bude pul milionu kusu, to je jiz suma 50 milionu :)

a auto prez milion, firmy BMW, Audi a Mercedes maji s cenovkou pod milion kusu jen malo aut, presto tyhle 3 dohromady rocne prodaji prez 5 milionu aut celosvetove, a zrovna model 3 ma udajne jit nejspise hlavne proti BMW 3 (zacina cca na 800tisicich)

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

ako budu riesit upload?

+1
-9
-1
Je komentář přínosný?

Pošlou data opačným směrem :-)
Proč by mělo být nutné nějak speciálně „řešit“ upload?

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

Lebo mam pocit, ze vysielat signal s vysokym datovym tokom na obeznu drahu vyzaduje serioznu parabolu (trocha inu ako tu na ktoru chytate televiziu).
Tipujem, ze budu mat nieco podobne ako ma iridium (nevyzaduje parabolu), ale neviem ake tam su rychlosti.
Predpokladam, ze ak ide niekto investovat 10 miliard dolarov do internetu, tak bude ocakavat rychlosti minimalne na urovni dnesnych optickych sieti, resp. s vyhladom na este rychlejsi prenos signalu updatom protokolu. Samozrejme obojsmerne.

Pamatam sa, ze v dalekej minulosti bol satelitny internet rieseny tak, ze cez parabolu sa data len prijimali a upload bol rieseny nejakou pozemnou technologiou (dial-up, isdn - fakt to bolo davno).

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Jasně, kdysi upload na satelit nešel, ale dneska se dá normálně pořídit upload na satelit třeba 4 Mbit, a to ten satelit je na geostacionární dráze.

Se satelitem v 1/30 vzdálenosti by určitě šly podstatně lepší rychlosti.

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

rychlost jako na optice :-D jasne... pri bezdratovem prenosu dlouhem 2x1200km :-D

Jako nouzove pripojeni ve spatne dosazitelne oblasti ok, ale tim bych vyhody ukoncil.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Proč?
Taky záleží, co se myslí jako „srovnatelné s optickým připojením“, některé tarify na optice mají třeba 30 Mbit, což by pro ty satelity neměl být problém.

Při srovnání s dnešním satelitním připojením je nutné pamatovat na to, že geostacionární dráha a výška 1200 km je „trošku“ rozdíl.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

no rekneme ze se v teto problematice pohybuju a vim jake jsou moznosti.
Propustnost takoveho spoje totiz zalezi "jen" na 3 faktorech.

1. Pouzita modulace
2. Sirka pouziteho kanalu
3. Citlivost prijimace

A ted se to zacina trosku komplikovat.

1. Cim lepsi modulace tim lepsi rychlost, ale soucasne vyssi nachylnost na poskozeni pri prenosu.
2. Cim sirsi kanal pouzity pro prenos, tim lepsi rychlost a treba i nizsi modulace muze byt pouzita.
3. Cim sirsi kanal pouzity tim horsi citlivost prijmace (ale ne tak drasticky jako v pripade modulace)
4. Citlivost prijmace urcuje s jakym signalem jeste dokaze pracovat a s jakym uz ne. Adaptivni modulace napriklad umi v pripade horsich podminek prepnout na nizsi modulacni rychlost a tim zlepsit citlivost prijmace.
5. Cim vyssi vysilaci vykon, tim lepsi signal na strane prijmace, ale nejde skalovat do nekonecna. Vsechny nase VF soucastky maji nejake limity a tak plati ze cim vyssi vykon, tim nizsi pouzita modulace.
6. Pouzita frekvence - cim vyssi frekvence tim vetsi utlum v atmosfere (neplati linearne, treba 60GHz je skoro neprostupne pasmo, protoze se jedna o rezonancni frekvenci vody)
7. Pouzita frekvence podruhe - cim vyssi frekvence tim vetsi sirka kanalu muze byt pouzita - jednoduchy priklad v pasmu 2,4GHz muzete pouzit jen par kanalu po 20MHz a mate plno, v pasmu 24GHz si klidne vezmete 200Mhz a nikomu to moc vadit nebude, v pasmu 74-76 a 84-86GHz jsou bezne 1000MHz sirky kanalu. Je teda logicke ze na 1000MHz siri kanalu mi staci 500x horsi modulace abych dosahl stejne rychlosti jako v nizsim pasmu s 20MHz sirokym kanalem.
8. Pouzita antena - pokud pouziji smerovou antenou budu mit jiste lepsi zisk (vyzareny vykon do smeru i prijmany signal), nicmene cim smerovejsi tim vice jich potrebuji (z pohledu vesmiru) a na druhou stranu tim lepe musi byt zamerena na cil (z pohledu zeme - viz treba satelitni paraboly)
9. Porad se bavime silne v teorii na spoji bod - bod. Ted si jeste prictete rezijni provoz pokud to ma byt point to multipoint, prictete si vzajemne ruseni takove zakladny - jedine reseni neceho takoveho by bylo pouzit 2 ruzne frekvence pro prenos - neco na vyssi frekvenci z vesmiru sem a s poradne sirokym kanalem a nizke frekvence ze zeme do vesmiru s velmi uzkym kanalem abychom to byli schopni vubec vyzarit. Nedokazi si ale ani nahodou predstavit kolik by takovy vysilac mel mit spotrebu. Jen pro predstavu televizni vysilac spotrebuje 1000W na 6W vykonu (vyzareny vykon se samozrejme zvetsi s pouzitim anteny)

Pro predstavu zde dam jak by to asi vypadalo v pasmu 5GHz pri pouziti kanalu o sirce 80MHz. Pasmo 5GHz samozrejme pouzit nepujde, neb se jedna o volne a jiz velmi silne obsazene pasmo, ale je v prostoru velmi prubojne a ma maly utlum. Pokud na strane druzice pouzijeme parabolickou antenu o prumeru 1,2 metru bude mit vyzarovaci uhel kolem 2 stupnu. Pri 1200km vzdelenosti to na zemi pokryje kruznici o prumeru cca 65km - takze nicmoc a chtelo by to asi vic...

Priznam se ze nevim za jakych podminek se siri vlny ve vesmiru, ale asi pocitam ze temer idealne, takze budu pocitat s utlumem v atmosfere na vzdalenost 100km a zbylych 1100km budu pocitat s utlumem 0db. Utlum na 100km je 146dB, prahova citlivost prijmace pro qpsk modulaci (odpovida 200Mb/s) je -75dB. 1,2m antena ma zisk 34dB a 65cm parabola ma zisk 28dB. Jednoduse teda spocitame ze potrebujeme vykon (34+28-146-10 rezerva a kolik je -75) tj 21dB.

Tohle by s dnesni technikou asi realizovatelne bylo - ale bavime se o idealnim pasmu a pokrytych relativne jen par km ctverecnych na zemi. Pokud bych chtel pouzit jen treba integrovanou antenu v aute tak pocitejte zisk tak 15dB max a to stejne i ve vesmiru pokud budete chtit pokryt vetsi mnozstvi plochy na zemi. V takove pripade uz potrebujete o 32dB vykonu vic a to uz zadna nase dosavadni technika nezvladne. A ted se podivejte na stranky CTU a na plan radioveho spektra a najdete tam neobsazena pasma ve kterych muzete delat co chcete a s jakym vykonem chcete a zjistete ze je to uplne v haji.

Psal jsem to hodne v rychlosti a jestli tam jsou chyby ve vypoctu klidne me opravte.

+1
-8
-1
Je komentář přínosný?

Nepřehánějte to s tím TV vysílačem. Účinnost jen 0,6% je příliš malá.

+1
-15
-1
Je komentář přínosný?

jsou to realne hodnoty, ktere jsem na vlastni oci videl. Ono je potreba rict ze 6W pred vstupem do anteny je ale opravdu hodne.

6W pred antenou odpovida cca 37dBm a kdyz k tomu pridate antenu a dostane se diky antene na 50dBm, tak to uz odpovida presne 100W. Decibel a watt neni linearni... takze tak :)

+1
-8
-1
Je komentář přínosný?

Vůbec netušíš, jsi úplně mimo.

+1
-12
-1
Je komentář přínosný?

bud trosku konstruktivni a rekni ve faktech v cem jsem mimo. Klidne se rozepis...

+1
-20
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.