Epson představil Ink Tank: Vzal si příklad z komunity a okopíroval „pirátské“ doplňování tiskových kazet
Každý výrobce tiskových řešení se musí po nějakém čase poprat s faktem, že nemalá část uživatelů provádí doplňování inkoustových barev nikoli zakoupením nové cartridge, ale nejrůznějším dolitím či pořízením kompatibilních produktů. Zkrátka a dobře, zákazníkům na ceně záleží, a pokud existuje výrazně levnější alternativa, logicky po ní sáhnou.
Tato situace neminula mimo jiných výrobců ani Epson - na internetu v tuto chvíli naleznete nesčetně návodů, popisujících krok za krokem neoficiální doplnění, probíhající vyvrtáním otvoru do cartridge a dolitím inkoustu. Plný postupů je i videoportál YouTube, jak ukazuje např. video níže.
Volbou neoficiálních řešení však může při případných problémech dojít ke ztrátě záruky poskytované výrobcem. Jak padlo na konferenci k představení technologie Ink Tank z úst zástupců společnosti Epson: "Ve chvíli, kdy zákazník kvůli úpravám vyšroubuje první šroubek, přichází o záruku. Stejně tak využitím neoficiálních náplní."
Epson se, u nás včera představenou, technologií Ink Tank pokusí zaujmout další zákazníky a postaví na ní svou budoucí strategii. Nejedná se o novinku, ale tento obchodní model byl už před rokem úspěšně vyzkoušen v Číně.
Oproti prvnímu návodu je postup při doplnění Ink Tanku značně rychlejší
Nové tiskárny s technologií Ink Tank nesází na výměnné cartridge, ale uvnitř nalezneme pouze tiskovou hlavu napojenou hadičkami na nádržky umístěné zvenčí (jak to asi bude se zasycháním?). Zmíněné nádržky jsou průhledné, a jak už asi tušíte, doplňování probíhá pouhým dolitím inkoustu. Průhlednost má svoje opodstatnění a snaží se řešit poměrně nemilý nedostatek - jediný způsob zjištění hladiny inkoustu prý probíhá pohledem na rysky u nádržky.
Inkoust je dodáván stejný a ve stejné kvalitně (nerozmazatelný a voděodolný), jako tomu bylo u uzavřených řešení výrobce doposud. Jen jej hledejme v lahvičkách, z nichž se pomocí prodlouženého hrdla snadno dolévá. Princip, který komunita praktikovala už nějakou dobu, inspiroval výrobce k jeho doladění a nasazení. Výsledkem jsou pak hlavně slušné provozní náklady a snadné doplňování bez umazání.
K novým tiskárnám navíc nedostanete pouze omezenou testovací náplň, ale rovnou celou lahvičku. S její pomocí vytisknete až 5 000 stránek, což je úctyhodné číslo. Jedna barevná stránka vyjde zákazníky na 12, černobílá pak jen 6 haléřů. Lahvičku s objemem 70 ml koupíme za cca 200 Kč, což je opravdu lidová cena.
Háček je však jinde. Spolu s technologií samozřejmě dorazí i nové tiskárny. Jejich cena se zdá být poměrně vysoká a pokud nejste menší firma, nebo tisknete jen jednou za čas, nemá pro vás pořizování kvůli několika málo vytištěným stránkám za měsíc smysl. Fototiskárna L800 je prodávána za vysokých 6 500 Kč, multifunkce s Wi-Fi, tedy kousek L355, vyjde na 4 500 Kč. Ink Tank je zkrátka hlavně pro ty, kteří tisknou často a ve větším množství. Právě takovým uživatelům by se mohl vyplatit.
Konference Epson