Astronomové objevili nejvzdálenější galaxii ve vesmíru
Vědcům z Caltechu se podařilo objevit galaxii, jejíž světlo putovalo k Zemi neuvěřitelných 13,2 miliard let. Galaxie byla pojmenována trochu krkolomným názvem EGSY8p7 a prozatím se pyšní označením jako ta "nejvzdálenější galaxie". Uvidíme ale, jak dlouho jí to vydrží. Stáří vesmíru je přitom odhadováno na 13,8 miliard let.
Za objevem galaxie EGSY8p7 stojí Keckova observatoř, která v současnosti disponuje dvojicí největších optických a infračervených dalekohledů na světě, které jsou postaveny na vyhaslé sopce Mauna Kea na Havajských ostrovech.
Pro porovnání: sběrná plocha Keckových dalekohledů je přibližně 17x větší, než je tomu u Hubbleova teleskopu. K upřesnění vzdálenosti nové objevené galaxie pak vědci z Caltechu využili relativně nový spektrografický přístroj MOSFIRE (Multi-Object Spectrograph for Infrared Exploration), který je umístěn na dalekohledu Keck-1 s objektivem o průměru 10 m. Hodnota rudého posuvu spektrálních čar uvnitř světelného spektra galaxie EGSY8p7 dosáhla hodnoty 8,68. Hodnota rudého posuvu této galaxie tak připravila o prvenství předešlou nejvzdálenější galaxii EGS-zs8-1.
Keckovy dalekohledy jsou řízeny zástupci z Caltechu, Kalifornské Univerzity a NASA. Na celé věci je ale jeden smutný fakt, a to ten, že když objevíme něco v takové vzdálenosti, tak vlastně pozorujeme jen střípky z hluboké minulosti našeho vesmíru.