HDD v roce 2025 nabídnou kapacitu maximálně 100 TB
Moderní pevné disky využívají technologii kolmého magnetického záznamu (PMR), která v minulosti (od roku 2005) umožnila další navyšování kapacity HDD. Dnes už ale PMR dochází dech. Společnosti vyrábějící HDD proto pomalu přechází na technologii šindelového magnetického záznamu (SMR), která HDD dále umožňuje navýšit kapacitu o zhruba 25 %. Současné pevné disky nabízí hustotu záznamu o hodnotě 0,86 Tbpsi (terabitů na čtvereční palec).
Příští rok bychom se už měli konečně dočkat 10 TB HDD. Například HGST plánuje masovou výrobu 10 TB HDD na Q1 2015. Jak to bude ale s navyšováním kapacity u HDD v dalších letech? Organizace Advanced Storage Technology Consorcium (ASTC), jejímiž členy jsou mimo jiné i Seagate a Western Digital, se snažila najít odpověď na tuto otázku.
V následujících dvou letech si vystačíme s technologií PMR+ (PMR kombinace se SMR nebo TDMR - kvalitnějšího dekódování slabších signálů). Kolem roku 2017 bychom se měli dočkat nasazení technologie HAMR+, která používá lasery pro ohřev povrchu magnetické desky. Toto řešení je možno použít ve spojení s technologiemi SMR a TDMR. Technologie HAMR by měla přinést hustotu záznamu o hodnotě 2 Tbpsi až 4 Tbpsi. V roce 2020 by mohl spatřit světlo světa 30 TB HDD. Po roce 2021 nás pak čeká technologie BPMR+. Také v tomto případě jí bude možno spojit s TDMR a SMR. Zároveň se pak plánuje zahájení výroby disků založených na dvou řešeních: HAMR+ a BPMR+. Tato technologie dostala označení HDMR a měla by se udržet až do roku 2025. V té době by měla hustota záznamu dosahovat hodnoty 10 Tbpsi, což umožní vyrábět 100 TB HDD.
Otázka na závěr zní, jak na tom budou za deset let vlastně SSD (kapacitně a cenově) a kolika procentní podíl ještě budou HDD v domácím PC (desktopu, notebooku) tou dobou zaujímat?!