Speciální náboje, které nezničí zbraň z 3D tiskárny. Umožní opakovanou střelbu
3D tiskárny a jejich možnosti využití se množí jako epidemie. Tisk jídla, automobilů, uměleckých děl, modelů a dalších předmětů není v dnešní době žádný problém. Stačí mít správnou náplň do tiskárny a vše jde jako po másle. Jak to tak bývá, někdo přišel s nápadem vytisknutí vlastní zbraně, respektive jednotlivých dílů, z nichž se dá zbraň alespoň částečně poskládat. Na první pohled sice vypadá jako skutečná, střílet se z ní ale opakovaně nedá. Přesněji nedalo až doposud.
Dříve nebo později to muselo přijít. Dvacetipětiletý strojař z Pensylvánie vymyslel způsob, jak střílet opakovaně ze zbraní, jejichž vybrané části byly vytisknuty na 3D tiskárně. Jak je známo, kulka je z běžné střelné zbraně vystřelena z komory sílou exploze nebo komprese vzduchu. Plastové zbraně z 3D tiskáren však takový nápor nevydrží. Existuje několik případů, kdy vytisknutá zbraň dokázala vystřelit více než jednu kulku. Například kanadskému výrobci se prý podařilo vystřelit čtrnáct nábojů, než se zbraň rozlomila. Nicméně skoro každá selhala hned při prvním výstřelu.
"Všiml jsem si, že hodně vytisknutých zbraní je mírně řečeno nebezpečných. Jednou z hlavních chyb je, že do nich lidé dávají tradiční střelivo," řekl pro server Mashable Michael Crumling, fanoušek 3D tisku a amatérský výrobce zbraní. "Nikdo se pro ně nesnažil vyrobit speciální druh munice, která by neměla výbušnou povahu."
Na vlastních nábojích začal Crumling pracovat před rokem. Jeho první testy nedopadly dobře, náboj v plastové zbrani explodoval. Když si Crumling prohlížel zničenou zbraň, uvědomil si, že neudělal konstrukční chybu v náboji, ale ve vytisknuté zbrani. Proto do náplně tiskárny přidal malé kovové částečky, které tělo zbraně zpevnily. Aby vše fungovalo, jak má, náboje musí být tlustší a delší, takže vypadají, jakoby patřily do nějaké brokovnice. Patrona je přizpůsobena tak, aby vydržela tlak vyvolaný explozí střelného prachu. Díky tomu je kulka sama o sobě schopna lépe ochránit plastové části vytisknuté zbraně.
Nákres náboje .314 Atlas
Crumling pojmenoval svou munici .314 Atlas a své plány se údajně chystá zveřejnit na svých webových stránkách. Asi si umíte představit, jaký rozruch tato zpráva v posledních dnech vyvolala a znovu otevřela otázku ohledně vzrůstajícího fenoménu dostat se ke střelné konvenční zbrani zase o něco jednodušeji, a to i bez zbrojního průkazu (a nyní i s vlastními použitelnými náboji).
Pokud jste "kouzlu" 3D tisku ještě nepropadli, protože do tiskového zařízení nechcete investovat závratné sumy, můžeme vám doporučit nejlevnější 3D tiskárnu na světě. iBox Nano stojí v předprodeji na Kickstarteru cca 6000 korun. Výsledný vytisknutý objekt může mít velikost až 40 x 20 x 90 mm.