Nejmenší superlevná 3D tiskárna na světě! iBox Nano je stejně malý, jako levný
Na trhu s 3D tiskem je v posledních dnech živo. Do průmyslové oblasti se tlačí Hewlett-Packard se svým finálním produktem a vedle toho vzniká nespočet projektů pro běžné uživatele. Jedním z nich je novinka v podobě iBox Nano. O co se jedná?
- Z Čech až do Silicon Valley: Nejen o vývoji 3D tisku s Davidem Miklasem z Be3D
- The Micro: Kompaktní 3D tiskárna pro domácí využití sklízí obrovský úspěch
- 3D tiskárna od HP, problémy s rychlostí a kvalitou jsou prý vyřešené
Miniaturní tiskárna se svými rozměry cílí až na pomyslný vrcholek, nebo spíše spodek? Zkrátka a jednoduše se jedná o nejmenší 3D tiskárnu, která míří na trh. S rozměry 85x110x238 mm a váhou okolo 1,1 kg si prvenství opravdu připíše. Vedle rozměrů je velmi přívětivá také cena zařízení, která startovala na 189 dolarech (kolem 4 000 Kč) a nyní už jen zbývají předprodejové kousky s cenovkou 269 dolarů a vyšší (kolem 6 000 Kč).
Tiskové vlastnosti jsou překvapivě slušné a tiskové rozlišení 328 mikrometrů v osách X a Y neurazí. V ose Y se pak jedná o hodnotu 0,39-100 mikrometrů. Tiskárna je se svými 29 db také extrémně tichá a při práci o ní prakticky nevíte. Výsledný objekt může dosahovat rozměrů až 40x20x90 mm. Nejedná se tedy o bůhvíjak velký výstup a ocení jej především kutilové a nadšenci. Jako tiskový materiál je nakonec využívána speciální pryskyřice vytvrzovaná UV světlem, díky níž lze dosáhnout lepší jemnosti tisku. O to dražší jsou pak ve výsledku náplně.
Rozhraní tiskárny je postavené na webových technologiích a může tak probíhat přímo z webového prohlížeče. Vedle toho se počítá s aplikacemi pro mobilní zařízení s Android a iOS. Pro připojení půjde sáhnout vedle USB také po WiFi a vestavěné LAN. Jedná se také o první masově vyráběnou tiskárnu s možností běhu na baterie, které se k zařízení připojí pomocí USB rozhraní.
Jedním z technologických partnerů projektu je organizace Raspberry Pi Foundation, která stojí za návrhem stejnojmenného minipočítače. Na první pohled je i vnitřní návrh tiskárny nápadně podobný právě Raspberry. Do budoucna by to mohlo znamenat možnosti rozšíření, a přidávání nových funkcí, ale nepředbíhejme.
Pokud budete chtít tvůrce podpořit a jeden z prvních kousků tiskárny tak získat, zavítejte na oficiální stránky kampaně. Projekt už je z velké části úspěšně podpořen a s největší pravděpodobností tedy vznikne. Crowdfundingová kampaň na serveru Kickstarter poběží do 14. listopadu tohoto roku.