První elektromobil z 3D tiskárny. Doba tisku: 44 hodin
Elektromobil z části vytištěný 3D tiskárnou se nazývá Strati (v italštině toto slovo znamená “vrstvy“) a chtěl by nastartovat vážný zájem spotřebitelů o vozy, které vznikly díky 3D tisku. Samotný elektromobil ujede na jedno nabití něco přes 200 km. Jeho maximální rychlost činí 60 km/h. Takže se hodí maximálně tak na pojíždění po městě. Díky 3D tisku je elektromobil Strati zhotoven pouze ze 49 částí, přičemž běžně vyráběná vozidla jich obsahuje až 6000. Vozidlo má za sebou už i první úspěšnou testovací jízdu. Prezentován byl na McCormick Place v Chicagu.
Samozřejmě pomocí 3D tisku nebyl zhotoven celý vůz. Tak daleko zatím nejsme. Celá výroba vozidla se skládala ze třech fází. První fáze spočívala v tom, že pomocí 3D tisku Big Area Additive Manufacturing byly zhotoveny díly jako karoserie, palubní deska, sedadla nebo kapota. Celkem 3D tisk zabral 44 hodin. Druhá fáze pak spočívala v broušení a opravách nedokonalostí u vytištěných dílů. Tato fáze zabrala jeden den. Takže celkově 3 dny. Local Motors ale věří, že by celý tento proces mohli v blízké budoucnosti zkrátit na dva dny. Časem prý dokonce jen na 12 hodin. Třetí fáze pak zahrnuje poskládání vozidla. Tedy montáže mechanických částí, které nebyly vytištěny 3D tiskárnou a pochází od různých dodavatelů (elektromotor, kola, světla atd.). Tato poslední fáze pak zabrala 2 dny.
Kompletní výroba elektromobilu vyšla na 5 dnů. Společnost chce výrobu 3D tištěných vozů rozjet v příštím roce. Cena by se měla pohybovat kolem 18 000 až 30 000 dolary (tedy cca 385 000 - 640 000 korun).
Ukazuje se, že 3D tisk by tak mohl opanovat čím dál tím více odvětví. Už se mluví i o tom, že pomocí 3D tisku bude možné stavět i domy. Číňan Ma Yihe po 12 letech výzkumu vyvinul technologii, kdy pomocí 3D tisku bude možno rychle postavit dům. Využil k tomu stavební odpad a 3D tiskárny. Samozřejmě tak jako v případě automobilu, někdo to bude muset poskládat pak celé dohromady. Za jeden den prý může stát až 10 budov.