Tekutý kov dalším materiálem pro 3D tiskárny: zbraně, elektrické obvody?
3D tiskárny jsou v dnešní době stále větším fenoménem. Máme tu další zprávu od vědců, kteří pořád pracují na zlepšování této technologie. Nyní konkrétně výzkumníci z North Carolina State University postoupili opět na novou úroveň - podařilo se jim objevit metodu na "tisk" (dá se to tak ještě vůbec nazývat?) tekutého kovu. Kovu, který je možné libovolně upravovat, tvarovat a pokrývat dalšími materiály jako kupříkladu gumou, což dále rozšíří funkčnost konečného produktu.
Onen kov je vlastně speciální slitina galia (75 %) a india (25 %), milovníci chemie si již jistě prohlížejí periodickou soustavu prvků. Klíčové pro nás je, že zde konečně existuje již de facto reálná a v praxi využitelná možnost tisku kovů, ať už to zní jakkoliv. Různé gadgety a elektronické hračičky by si tak každý mohl navrhnout a zkonstruovat v pohodlí domova. Materiál je samozřejmě schopen vést elektrický proud, tvorba běžných obvodů je proto také možná.
Tím jsme však možnosti využití zdaleka nevyčerpali. Etická stránka dostupnosti a eventuálního omezení výrobních zařízení tak opět dostává nový rozměr. Před nějakou dobou se vyskytla informace o funkční vytisknuté plastové zbrani. Nyní zde figuruje kov, navíc lehce přizpůsobitelný. Funkčnost, velikost a hlavně nebezpečnost se tím tak posunuje do nových dimenzí. Jak jdou technologie kupředu, nepochybně bude potřeba brát v potaz i hypotetické vedlejší efekty, které mohou mít.
Příslušná legislativa na sebe nepochybně nenechá dlouho čekat. Není otázkou zda, nýbrž kdy. Jinak by si každý vlastník patřičné 3D tiskárny mohl v kůlně vytisknout celý arzenál. Zní to sice neuvěřitelně, leč realita by byla poněkud děsivá. Květnový bulletin Ministerstva vnitřní bezpečnosti Spojených států (DHS) na tuto hrozbu přímo upozorňuje. I přes příslušné paragrafy však stále nebude tvorba vlastní zbraně zcela nemožná, jak s rozpaky připouští i lidé z DHS. Omezit kolování projektové dokumentace, tedy jakési "kuchařky" pro tiskárny, totiž nebude zrovna snadné.
Jsem zvědav na svou první 3D tiskárnu a co mi z ní vyjede. Třeba to bude nějaké roztomilé zvířátko, jako to výše :) Je však faktem, že se zde objeví unikátní segment a vytvořit půjde eminentní kvantum věcí. Co byste si nejraději vytiskli?
Mohlo by vás zajímat:
- Metodiky 3D tiskáren: Skokem od papíru k reálnému objektu
- NASA koketuje s 3D tiskem jídla: Je libo čerstvou pizzu z tiskárny přímo na ISS?
- Architekt navrhl budovu, která půjde do 3D tisku