3D tiskárny dnes zvládají vyrobit téměř cokoli: Zbraně, léky, ale i drogy
Každá technologie, ať už je v počátcích zamýšlena jakkoli dobře, se dá zneužít. V minulém týdnu nás o tom přesvědčili borci pracující se speciálními 3D tiskárnami. Konkrétně se jedná zařízení zvládající z volitelného materiálu vytvořit téměř jakýkoli reálný objekt. Většinou princip spočívá v postupném nanášení tenkých vrstev materiálu, dokud nevznikne výsledný "hmatatelný" výsledek. Tím může být opravdu téměř cokoli, od různých součástek po šílené úlety designérů. Pracuje se i na přístrojích zvládajících ze speciálních zásobníků tvorbu jídla, ale o tom třeba jindy.
Funkční zbraně
Zbraně jsme si v úvodu nezmínili náhodou. V minulém týdnu se na fóru AR15 pochlubil uživatel HaveBlue nečekaným výtvorem. Na 3D tiskárně si sám navrhl a vyrobil zbraň, ze které poté úspěšně provedl 200 výstřelů. K výrobě použil starou tiskárnu Stratasys 3D a výsledek v podobě zbraně ráže 22 můžete vidět na obrázku níže.
Určitě se to zdá být zajímavým pokusem a demonstrací dalších možností využití této technologie, ale riziko v případě chyby tisku je zde značně vysoké. Taková vybuchující zbraň v rukou asi nebude to pravé a určitě to nedoporučujeme nikomu ze čtenářů zkoušet. Přelom ve výrobě válečné techniky nás přesto nečeká. Na některých místech v Africe zručným řemeslníkům postačí běžné nářadí, soustruh a pohled na rozebranou zbraň, kterou mají okopírovat.
Léky a drogy
Profesor Lee Cronin vede tým 45 vědců z univerzity v Glasgow, jehož cílem je zdokonalit 3D tiskárnu, která by následně mohla tisknout jakoukoliv drogu a lék, jehož složení ji předloží. Přístroj s názvem "Chemputer", který tým využívá pro testování, je založen na 3D tiskárně za 1200 liber, jež používá jako základní materiál tmel. Ne něm lze následně vytisknout některé chemické přísady drog. Profesor Cronin říká: "S naší tiskárnou by mělo být možné, že s relativně malým počtem látek vytvoříte jakoukoli organickou molekulu." Tyto základní látky jsou jednoduché organické molekuly, které mohou být použity k vytvoření jiné, složitější molekuly a v budoucnu by mohla situace vypadat tak, že si lidé stáhnout vzorec léku a vytisknou si jej.
V současné době tým pracuje na tisknutí Ibuprofenu. V chemii je však důležitých vícero faktorů, než v případě pouhých plastových či kovových modelů. Záleží na teplotě, světle, tlaku, a výsledné léky tak budou muset být ještě dodatečně kontrolovány, aby se udržela požadovaná kvalita. Nejedná se tedy o snadný úkol, ale vidina doby, kdy si vytiskneme vše potřebné, je přinejmenším zajímavá.