NASA koketuje s 3D tiskem jídla: Je libo čerstvou pizzu z tiskárny přímo na ISS?
Vyslance lidské rasy ve vesmíru zemřít hlady nechat nemůžeme, ale čím by se podle vědců mohlo v dohledné době ušetřit, by bylo jídlo produkované na 3D tiskárně. Takovou stravu by nebyl problém vytvořit jednotlivci přesně na míru, ať už mluvíme o výživových hodnotách, nebo oblíbené chuti. Hlavní výhodou řešení je především nulový odpad, což je pro dlouhodobé mise vítanou změnou.
Tisknout se dá ledacos, jak jsme se ostatně přesvědčili v několika našich článcích. Mluví se o tisknutelných zbraních, lécích, budovách, ale škála potenciálních výrobků je prakticky neomezená. Stačí zvolit vhodný materiál, vytvořit (nebo stáhnout z databáze) 3D model a pak už jen čekat, až postupným vrstvením materiálu dojde k vytvoření požadovaného objektu, viz náš článek o metodikách 3D tiskáren.
Psali jsme o 3D tisku:
- Architekt navrhl budovu, která půjde do 3D tisku
- 3D tiskárny dnes zvládají vyrobit téměř cokoli: Zbraně, léky, ale i drogy
- Metodiky 3D tiskáren: Skokem od papíru k reálnému objektu
- 3Doodler - 3D pero pro výrobu modelů
NASA se nyní rozhodla investovat do společnosti, zabývající se vývojem 3D tiskárny schopné vytisknout pizzu přímo na Mezinárodní vesmírné stanici. Texaská společnost Systems & Materials Research Cooperation (SMRC) vyhrála kontrakt na návrh, testování a následné vytvoření celého zařízení.
Společnost již dříve zrealizovala projekt tisku z čokolády, což je přeci jen poměrně snadno tavitelný a použitelný materiál. Cesta k první pizze a dalším jídlům bude samozřejmě ještě nějakou tu dobu trvat. Dostat nyní jeden kilogram materiálu na oběžnou dráhu stojí kolem 10 000 dolarů, což je přibližně 200 000 Kč. I to je jeden z důvodů, proč by bylo snažší dopravovat jídlo v podobě jakýchsi náplní do tiskárny, čímž se ušetří na obalových materiálech a nějaké té váze.
SMRC začne s tvorbou "pizza tiskárny" během nejbližších dvou týdnů a princip bude poměrně jednoduchý - vrstvením těsta na rozžhavenou plochu vznikne placka, na níž bude následně nanesena omáčka a další suroviny. Astronauti si prý na absenci pizzy v jídelníčku stěžují už nějaký ten pátek a byla tedy jasnou volbou.
Chystaný vesmírný replikátor jídla bude založen na open source projektu Rep Rap, viz fotografie výše. Přestože nemusí znít zrovna lahodně, když mluvíme o surovinách "z cartriddge", tvůrci se budou snažit napodobit chuť jak jen to bude možné.
Než bude 3D tisk jídla na dostatečné úrovni, aby se mohl podívat do vesmíru, je plánováno dopravit během příštího roku na ISS klasickou 3D tiskárnu. Na ní si budou její obyvatelé moci tisknout nejrůznější nástroje a případně i náhradní díly. Nás by docela zajímalo, jak se tvůrci plánují poprat se stavem beztíže, který by při vrstvení materiálu mohl dělat nemalé problémy.