3D tisk koná zázraky, umožní vám například přeměnit vaši pracovnu na gotickou katedrálu
Hansmeyer a Dillenburg, oba dva zkušení architekti pracující pro švýcarský federální technologický institut v Curychu, napsali poměrně složité algoritmy, pomocí kterých byl pak vytvořen design velmi komplexní architektury pro místnost o rozloze zhruba 16 čtverečních metrů. Celý interiér pojali jako styl středověké jeskyně a dali tomuto dílu jméno Digital Grotesque. K 3D tisku byl využit pískovec, který byl luhován v pryskyřici, došlo tak ke zvýšení strukturální stability celého výsledného architektonického díla. Celý projekt byl vytvořen z celkem 64 vytištěných kusů.
Pro tisk tak rozměrných částí samozřejmě nemohla být využita nějaká "pidi 3D tiskárna", ale duo architektů k tomuto využilo masivní Voxeljet 3D tiskárnu, která má sama o sobě velikost jako celá jedna místnost. Tato tiskárna tak může vytisknout jednotlivé kusy, které váží něco málo přes 12 tun a přitom výsledná úroveň rozlišení je 0,13 milimetrů. Samotný Hansmayer se k tomuto počinu vyjádřil: "Tato kombinace váhy a výsledného rozlišení se nám zprvu zdála jako těžko zrealizovatelná…"
Ono totiž vysoké náklady na materiál a celková strukturální slabost 3D tištěných materiálů byly hlavním důvodem, proč architekti zatím tak málo užívali technologii 3D tisku. Inovativní přístup zmíněného dua architektů ze Švýcarska by ale toto mohl jednoho dne změnit.
Vize dvojice architektů je nyní vytisknout pomocí 3D tisku celý dům. Digital Grotesque můžete osobně shlédnout ve Francii, a to v areálu FRAC v Orlean.
- Psali jsme dříve: Architekt navrhl budovu, která půjde do 3D tisku