CHIP je minipočítač levnější než Raspberry Pi! Za 250 Kč jeho výbava překvapí
Raspberry Pi bylo jedním z důležitých milníků na trhu s minipočítači. Jeho tvůrci ukázali, že to jde opravdu levně a umožnili tak komukoliv na světě začít programovat a přijít do styku s počítačem. Před "malinou" rozhodně nebylo běžné, že stojí počítač pod 800 Kč a opravdu šel použít jako běžný PC. Nyní to skupina nadšenců zkouší ještě levněji.
Raspberry Pi jsme vyzkoušeli v obou verzích:
- Raspberry Pi v praxi: Detailní test miniaturního počítače za pár stovek
- Raspberry Pi 2: Detailní test miniaturního počítače za pár korun
Novinka s názvem C.H.I.P. se snaží přesvědčit trh, že to jde ještě levněji! Stejně jako v případě Raspberry Pi se jedná o plně funkční počítač v podobě jedné miniaturní destičky. V tomto případě ještě dokonce ještě o něco menší (40 x 60 mm) - srovnání s běžnými předměty ukazuje animace níže.
Co se týče výbavy, získají případní zájemci destičku s 1GHz CPU Allwinner, 512 MB RAM a 4 GB úložného prostoru. Obdivuhodné je zahrnutí WiFi i Bluetooth konektivity, přičemž nechybí ani piny pro vývojáře a kutily. Jako operační systém je použit Linux, v budoucnu bude záležet na komunitě, podobně jako u Raspberry.
Pro napájení poslouží rozšířené micro USB a nechybí možnost připojení externí baterie pro práci v terénu. Ve variantě PocketC.H.I.P. (s 3 000 mAh baterií, klávesnicí a 4,3" dotykovým displejem) vydrží přibližně 4 hodiny provozu. Dále nechybí běžné USB a 3.5 jack pro audio výstup.
C.H.I.P by se tak mohl stát základem mnoha kutilských projektů, které potřebují řídící jednotku. Abychom ale nekřivdili Raspberry, které má možnost HDMI výstupu ihned v základu, novinka tuto možnost nabízí až za příplatek. V základu najdeme jen kompozitní video výstup, který však může někomu dostačovat.
Těšit se tak můžeme na další placku vhodnou pro emulování starých her, novou kutilskou platformu a dalšího levného Open Source konkurenta pro Raspberry.
HDMI, VGA, kompozitní video - stačí si vybrat
Za drobný příplatek si uživatelé mohou koupit VGA či HDMI adaptér. To už se ale dostáváme k 19-24 dolarům za sadu a blížíme se ceně "maliny". Ta přitom nabídne více GPIO pinů, širší konektivitu, mnohem vyšší výkon, ale zase v základu postrádá vestavěnou paměť či Bluetooth s WiFi.
Ptáte se, jak možná tak nízká cena? Aby mohli tvůrci tlačit ceny dolů, musí odebírat součástky ve velkém. Proto chtěli na Kickstarteru vybrat 50 000 dolarů (cca 1 200 000 Kč). V tuto chvíli už mají projekt více než 11x posvěcen komunitou a peníze neustále přibývají.
Raspberry Pi se o svou dominantní pozici bát v tuto chvíli určitě nemusí, ale je dobře, že na trh přicházejí další a další odvážné a levné projekty.