Chytrá peněženka pozná, že vás někdo okrádá
Nejnovější trendy napovídají spíše tomu, že v budoucnosti se s klasickými peněženkami příliš nepočítá. Ty, kteří se stále ještě necítí na zcela „bezhotovostní“ fungování (které v některých oblastech zatím ani není stoprocentně realizovatelné), ale zároveň mají v oblibě chytrá zařízení, by mohl zaujmout nový startup na Kickstarteru s názvem Wallor.
Wallor slibuje kombinaci toho nejlepšího z tradičních peněženek a výhod digitálních produktů. Jedná se na první pohled o klasickou koženou peněženku, která je však propojená se smartphonem majitele. Ten pak může být na případnou krádež peněženky včas upozorněn.
Za řadou užitečných vynálezů stojí osobní zkušenosti tvůrců - a je tomu tak i u Walloru. Viorel Cretu, který za konceptem stojí, uvedl v rozhovoru pro DigitalTrends, že na nápad přišel poté, co byl sám okraden.
„Peněženku mi ukradli v únoru během mé cesty do zahraničí. Byly v ní všechny mé doklady,“ řekl. „Můj občanský průkaz, karta pojištěnce, tři debetní a jedna kreditní karta. U všech mých karet bylo možné provádět platby do 20 dolarů bez PIN kódu. Touto metodou získali pachatelé 600 dolarů z mého účtu, zařízení nových dokladů mi zabralo dva měsíce a stálo mě 800 dolarů."
Peněženka Wallor je vybavena speciální radiofrekvenční vrstvou, chránící karty před mobilními skenery zlodějů. Metoda tak volně navazuje na kauzy předešlých let, kdy byly podobné kriminální případy častým tématem médií.
Peněženka také rozpozná, že se nachází ve větší vzdálenosti od smartphonu majitele, a následně mu zašle upozornění. Díky připojené aplikaci je pak možné pohyb peněženky sledovat v reálném čase. Tato aplikace zároveň pomáhá majiteli udržet přehled ve všech kartách.
Tvůrci Walloru se snaží nabídnout zákazníkům své peněženky v nejrůznějších designech a barvách. Wallor je skladná, tenká, a vejde se skoro do každé kapsy. Předpokládaná cena činí 56 dolarů (= 1500 Kč). K peněžence lze pořídit i bezdrátovou nabíječku, jejíž design si může zákazník sám přizpůsobit.