CDR.cz - Vybráno z IT

Co dělat, když se vaše auto rozbije v cizině: kompletní průvodce každého řidiče

Zdroj: Shuttestock

Cestování autem do zahraničí může být skvělým dobrodružstvím, ale co dělat, když se vám na cestě rozbije auto? Taková situace může být stresující, zvláště pokud neznáte místní jazyk nebo pravidla. Tento článek vám poskytne podrobný návod, jak postupovat krok za krokem a co všechno zařídit, když se ocitnete v takové nepříjemné situaci.

Zachovejte klid a bezpečnost

Když se vaše auto rozbije, první věcí, kterou musíte udělat, je zachovat klid a zajistit bezpečnost vás i vašich spolucestujících. Pokud je to možné, odstavte auto mimo hlavní silnici, ideálně na krajnici nebo v odstavném pruhu. Zapněte výstražná světla, aby ostatní řidiči věděli, že máte problém. Vystupujte z auta pouze v reflexních vestách a umístěte výstražný trojúhelník alespoň 50 metrů za vozidlo (na dálnici 100 metrů).

Bezpečnostní opatření

 • Výstražná světla: Jakmile zastavíte, zapněte výstražná světla. To je první krok k tomu, aby ostatní řidiči věděli, že máte problém.
 • Reflexní vesty: Reflexní vesty jsou povinné v mnoha zemích EU a mohou výrazně zvýšit vaši bezpečnost, když se pohybujete mimo vozidlo.
 • Výstražný trojúhelník: Umístěte výstražný trojúhelník alespoň 50 metrů za vozidlo (na dálnici 100 metrů), aby varoval ostatní řidiče.

Posouzení situace a základní opravy

Nejprve se pokuste zjistit, jaký je problém. Je problém mechanický, elektrický nebo jiný? To vám pomůže rozhodnout, zda jste schopni problém vyřešit sami nebo potřebujete odbornou pomoc. Pokud máte defekt, vyměňte rezervní kolo. Pokud se jedná o menší závadu, kterou zvládnete sami (např. vybitá baterie, výměna žárovky), pokuste se ji opravit.

Zdroj: Shutterstock

Diagnostika poruchy

 • Kontrola motoru: Zvedněte kapotu a zkontrolujte, zda není viditelný problém (např. prasklý řemen, únik kapalin).

 • Kontrola baterie: Pokud auto nestartuje, může být problém s baterií. Zkontrolujte, zda nejsou svorky baterie uvolněné nebo zkorodované.

 • Pneumatiky: Pokud máte defekt, vyměňte pneumatiku za rezervní. Mějte na paměti, že rezerva je často určená jen pro dojezd do nejbližšího servisu.

Kontaktování pomoci

Pokud se vám nepodaří problém vyřešit, je čas kontaktovat pomoc. Zavolejte asistenční službu, kterou máte sjednanou v rámci pojištění. Uveďte svou polohu, typ poruchy a další důležité informace. Použijte GPS nebo mapu k přesné lokalizaci své polohy. Pokud nemáte asistenční službu, vyhledejte nejbližší autoservis nebo autodíl. Pokud neumíte místní jazyk, použijte překladové aplikace pro komunikaci s mechanikem.

Asistenční služby

 • Kontakty: Mějte u sebe vždy kontakty na asistenční službu svého pojištění. V mnoha zemích existují také národní asistenční linky.

 • GPS lokalizace: Použijte GPS na svém telefonu nebo navigaci k přesné lokalizaci své polohy. Tuto informaci budete potřebovat při kontaktování pomoci.

Místní servisy

 • Vyhledání servisu: Pokud nemáte přístup k asistenční službě, můžete vyhledat nejbližší autoservis pomocí online map nebo aplikací.

 • Překladové aplikace: Pokud neumíte místní jazyk, využijte aplikace jako Google Translate, které vám pomohou komunikovat s místním mechanikem.

Zdroj: Shutterstock

Pojištění a doklady

Zkontrolujte, zda vaše pojištění pokrývá opravy v zahraničí. Pokud ne, budete muset platit za opravy sami. Ujistěte se, že máte platnou zelenou kartu, která potvrzuje vaše mezinárodní pojištění. Mějte u sebe vždy platný řidičský průkaz a technický průkaz vozidla.

Pojištění

 • Kontrola pojistky: Před odjezdem do zahraničí si ověřte, co všechno vaše pojištění pokrývá. Některá pojištění mohou nabízet rozšířené krytí pro zahraniční cesty.

 • Zelená karta: Tato karta je důkazem, že máte platné pojištění vozidla v zahraničí. Mějte ji vždy u sebe.

Doklady

 • Řidičský průkaz: Mějte u sebe vždy platný řidičský průkaz. V některých zemích může být vyžadován mezinárodní řidičský průkaz.
 • Technický průkaz: Důležité je mít u sebe technický průkaz vozidla, který potvrzuje, že vozidlo je registrováno a technicky způsobilé k provozu.

Náhradní doprava a ubytování

Pokud máte nárok na náhradní dopravu, kontaktujte asistenční službu, která vám zajistí odvoz nebo náhradní vozidlo. V případě potřeby využijte místní veřejnou dopravu, jako jsou autobusy nebo vlaky. Pokud je oprava zdlouhavá, vyhledejte si ubytování v okolí. Mnohé asistenční služby vám s tímto mohou pomoci. Použijte online rezervační systémy k rychlému nalezení ubytování.

Náhradní doprava

 • Asistenční služba: Kontaktujte asistenční službu, pokud máte nárok na náhradní dopravu. Ta vám může zajistit odvoz nebo náhradní vozidlo.

 • Veřejná doprava: V případě potřeby využijte místní veřejnou dopravu, jako jsou autobusy, vlaky nebo taxi služby.

Ubytování

 • Rezervace: Pokud je oprava zdlouhavá, vyhledejte si ubytování v okolí. Mnohé asistenční služby vám s tímto mohou pomoci.
 • Online systémy: Použijte online rezervační systémy jako Booking.com nebo Airbnb k rychlému nalezení ubytování.

Zdroj: Shutterstock

Dokumentace a návrat domů

Uchovávejte všechny doklady o opravách a platbách. Tyto dokumenty mohou být potřebné pro pojišťovnu. Pro jistotu si pořizujte fotografie závady a opravy. Před návratem domů zkontrolujte, zda je vůz v pořádku a opraven. Naplánujte si cestu zpět tak, aby byla co nejbezpečnější. Vyhýbejte se nočním jízdám, pokud jste unavení.

Dokumentace

 • Účtenky a faktury: Uchovávejte všechny doklady o opravách a platbách. Tyto dokumenty budou potřebné pro pojišťovnu.
 • Fotodokumentace: Pro jistotu si pořizujte fotografie závady a opravy. Mohou se hodit jako důkaz pro pojišťovnu.

Návrat domů

 • Kontrola vozu: Před návratem domů zkontrolujte, zda je vůz v pořádku a opraven. Udělejte zkušební jízdu, abyste se ujistili, že vše funguje správně.

 • Plánování cesty: Naplánujte si cestu zpět tak, aby byla co nejbezpečnější. Vyhýbejte se nočním jízdám, pokud jste unavení. Naplánujte pravidelné zastávky pro odpočinek.

Prevence do budoucna

Než se vydáte na dlouhou cestu, nechte si auto zkontrolovat v servisu. Dodržujte pravidelné servisní prohlídky dle doporučení výrobce. Mějte v autě základní nástroje, rezervní kolo, lékárničku, reflexní vesty a výstražný trojúhelník. Nainstalujte si překladové aplikace pro usnadnění komunikace v cizině.

Pravidelné servisní prohlídky

 • Před cestou: Než se vydáte na dlouhou cestu, nechte si auto zkontrolovat v servisu. Předejdete tak mnoha problémům.

 • Pravidelné kontroly: Dodržujte pravidelné servisní prohlídky dle doporučení výrobce. Udržované auto je méně náchylné k poruchám.

Vybavení na cesty

 • Nástroje a vybavení: Mějte v autě základní nástroje, rezervní kolo, lékárničku, reflexní vesty a výstražný trojúhelník.

 • Překladové aplikace: Nainstalujte si překladové aplikace pro usnadnění komunikace v cizině. Mohou být velmi užitečné v krizových situacích.

Rozbití auta v cizině je situace, kterou nikdo nechce zažít, ale je důležité být připravený. Dodržováním tohoto návodu můžete minimalizovat stres a zajistit, že se rychle vrátíte zpět na cestu. Buďte připraveni, zachovejte klid a postupujte podle kroků uvedených výše. Šťastnou cestu!

Diskuse ke článku Co dělat, když se vaše auto rozbije v cizině: kompletní průvodce každého řidiče

Úterý, 25 Červen 2024 - 11:01 | RedMaX | Co dělat, když se vaše auto rozbije v cizině:...

Zobrazit diskusi