CSYS lampy s životností 37 let nahradí klasické LED osvětlení
Syn Jamese Dysona, zakladatele společnosti Dyson zabývající se výrobou vysavačů a dalších technologických vymožeností, jde ve stopách svého otce. Jake Dyson přišel s novým typem LED svítidel, která mají zaručenou svítivost zdroje minimálně na 37 let.
Výrobci standardních LED svítidel zapomínají na to, že se LED diody mohou přehřívat a tím pádem se narušuje tenká vrstva fosforu a postupně dochází k degradaci jasu a barvy. CSYS lampy využívají inovativní technologii tzv. Heat Pipe, která rozptýlí přebytečné teplo od LED diod prostřednictvím hliníkových chladičů. Podobný systém se používá například u satelitů. Díky tomu může lampa produkovat teplé bílé světlo nepřetržitě více než 160 tisíc hodin bez nutnosti výměny světelného zdroje. Když by uživatel lampu používal maximálně 12 hodin denně, vydržela by mu přes 37 let. U konkurenčních produktů prý dochází k poklesu jasu až o 30 % v prvních šesti měsících používání.
Jake má stejný smysl pro design jako jeho otec. Při návrhu nové CSYS lampy se nechal inspirovat stavebními jeřáby. Její minimalistickou konstrukci tvoří základna ze zinku a vodorovné rameno, které je možné hladce posouvat jak vertikálně, tak horizontálně a navíc ho lze plnohodnotně otáčet o 360 stupňů kolem své osy. Nic se nemusí složitě šroubovat, pouze rameno uchopíte, dáte do vhodné výšky či vzdálenosti a to je vše. Dotykovým tlačítkem na základně můžete dokonce vybrat správnou intenzitu světla. Když lampu zhasnete a opět rozsvítíte, lampa si pamatuje poslední zvolenou úroveň.
Je otázkou, zda to stojí za počáteční investici 867 dolarů, což je v přepočtu zhruba 21 tisíc korun. Stolní lampa bude k dostání v pěti barvách a součástí bude jedna 2700K LED dioda (8 W, 120 V). Podobně na tom bude větší stojací verze, ta však bude stát ještě o 600 dolarů více.
Společnost Dyson se zavázala, že bude do nových technologií investovat 1,5 miliard liber a v průběhu čtyř let představí 100 nových produktů napříč různými odvětvími, kterými se zabývá. Dalších 250 milionů liber firma vloží do výzkumu, do budoucna tak vznikne 3000 nových pracovních míst.