Dvanáctiletý chlapec vyrobil z LEGA tiskárnu na Braillovo písmo
Mnoho z nás se určitě kdysi setkalo s populární stavebnicí LEGO, která pomáhá dětem popustit uzdu své fantazii při stavbě nejrůznějších výtvorů z kostek. Zatímco drtivá většina školáků využívá LEGO ke hře, dvanáctiletý klučina Shubham Banerjee si z něj vyrobil levnou funkční tiskárnu pro tisk Braillova slepeckého písma.
BRAIGO je první tiskárna svého druhu, která je vyrobena z kostek stavebnice LEGO 31313 EV3 Mindstorms 2013 a několika dalších dílů, které seženete za pár drobných. Stavebnici u nás zakoupíte od 7900 korun. To je o poznání menší částka, než za kolik pořídíte dostupnou tiskárnu Braillova písma. Tyto tiskárny stojí 40 tisíc a více, ale není problém narazit na druhy, které stojí více než 100 tisíc - například tiskárna Braillova písma Index Everest nebo PRIMUS 100 s dopravníkem udaFORMAXX.
Tiskárna funguje jednoduše. Na displeji stačí zadat požadovaný text a robotická ruka postupně vytlačí důlky na roli papíru, čímž vzniknou znaky Braillova písma. Sice se jedná pouze o prototyp, ale i tak Banerjee věří, že jeho podomácku vyrobená tiskárna pomůže mnoha lidem v rozvojových zemích. Svůj nápad chce upravit do podoby open source programu, který zpřístupní všem k volnému stažení přes internet. Další novinky můžete sledovat na FB stránce BRAIGO.
Shubham Banerjee se narodil v Belgii ve městě Hasselt, ale od svých tří let pobývá v Kalifornii, kde navštěvuje základní školu ve městě Santa Clara. Jeho vzorem je Roman Reed, člověk, který se chtěl prosadit jako hráč v profesionální lize amerického fotbalu National Football League, ale osud mu nepřál a skončil na vozíku. Doktoři mu řekli, že zřejmě nebude moci nikdy chodit, hýbat rukama a mít děti. Ale Reed to nevzdal, dělal pokroky a nyní je hrdým trojnásobným otcem. Založil také nadaci na výzkum poranění míchy. Banerjee se s Reedem setkal, aby mu svůj projekt ukázal, za což byl Reed nesmírně vděčný.
Shubham Banerjee s Romanem Reedem