Indie se vydala na Měsíc, vyslala vlastní sondu Čandrájan-2. Uspějí tentokrát?
V Indii mají tento týden velkou slávu, protože úspěšně vypustili do vesmíru svoji sondu Čandrájan-2 (ve volném překladu Měsíční loď 2). Ta by se měla pokusit o měkké přistání na Měsíci někdy v průběhu září. Tento manévr se prozatím podařil pouze Spojeným státům, Rusku a Číně.
Raketa GSLV Mk.3 odstartovala z indického kosmodromu Šríharikóta přesně podle harmonogramu v pondělí v 11.13 SELČ. K úspěšnému startu poděkoval na twitteru i indický premiér Naréndra Módi:“Díky Čandrájanu se indický lunární program významně posune vpřed. Naše současné znalosti o Měsíci se podstatně rozšíří.“
Special moments that will be etched in the annals of our glorious history!
— Narendra Modi (@narendramodi) 22. července 2019
The launch of #Chandrayaan2 illustrates the prowess of our scientists and the determination of 130 crore Indians to scale new frontiers of science.
Every Indian is immensely proud today! pic.twitter.com/v1ETFneij0
Celý tento projekt, týkající se lunárního programu, vyšel indickou vládu v přepočtu na 3,2 miliardy korun. Celá sonda se pak skládá ze tří hlavních částí, kterými jsou:
- družice, jejíž úkolem bude obíhat kolem Měsíce, poskytovat datovou podporu aparátům na povrchu a také provádět snímkování povrchu Měsíce ve vysokém rozlišení
- přistávací modul s vědeckými přístroji
- šestikolové robotické vozítko
Efforts such as #Chandrayaan2 will further encourage our bright youngsters towards science, top quality research and innovation.
— Narendra Modi (@narendramodi) 22. července 2019
Thanks to Chandrayaan, India’s Lunar Programme will get a substantial boost. Our existing knowledge of the Moon will be significantly enhanced.
Hlavní chlouba celé expedice pak má být bezesporu přistávací modul, který má za úkol provést různá seismografická, teplotní či elektromagnetická měření. Jedná se již o druhý pokus Indie dostat se na povrch Měsíce, protože družice Čandrájan 1 byla vyslána v roce 2008 směrem k Měsíci, ale o rok později již byla prohlášena za ztracenou. Neméně tragicky dopadla i dopadová sonda, která se bohužel roztříštila o povrch Měsíce při prudkém nárazu. Není tak divu, že celá indická vědecká obec doufá v úspěšný druhý pokus.