Jak na ekologicky šetrný tisk?
Důvod tohoto zásadního rozdílu spočívá ve způsobu výroby tonerové kazety. Takzvané kompatibilní tonerové kazety jsou vyráběny nejčastěji v Číně, k jejich výrobě se vždy používají primární přírodní suroviny a jejich výroba je doprovázena vysokými emisemi skleníkových plynů. Oproti tomu renovované tonerové kazety k výrobě používají vnější plastová těla z dříve použitých originálních tonerových kazet a jejich opětovným použitím šetří primární suroviny i emise skleníkových plynů.
Dopady různého způsobu výroby tonerových kazet zkoumala prestižní německá organizace, Fraunhofer Institute for Environmental, Safety, and Energy Technology UMSICHT, která mimo další objevy stojí například i za tvorbou formátu záznamu zvuku MP3.
Fraunhoferův Institut podrobně prozkoumal životní cyklus kompatibilních, originálních a renovovaných tonerových kazet. Opětovné použití průměrné tonerové kazety ušetří podle této studie 9,39 kg primárních zdrojů a 4,49 kg emisí skleníkových plynů, nákupem renovované tonerové kazety tak dojde k úspoře 9,39 kg primárních zdrojů a 4,49 kg emisí skleníkových plynů. Renovovat je však možné pouze originální tonerové kazety. Kompatibilní tonerové kazety není možné žádným navazujícím způsobem zpracovat a vždy končí na skládkách odpadu nebo ve spalovnách.
Petra Turková, jednatelka největšího českého renovátora tonerových kazet, firmy KMP Bürotechnik sídlící v jihočeské obci Čkyně, vysvětluje důvody, proč není možné jakkoliv využít kompatibilní tonerové kazety: „K recyklaci využíváme výhradně originální tonerové kazety. Těla kompatibilních tonerů nejde k ničemu použít a důvodů je spousta. Jsou vyráběny extrémně levnou technologií a na rozdíl od originálních tonerů je nelze bez poškození rozebrat. Uvnitř kazet často nejsou kluzné díly, pohyblivé části jsou plast na plast. Kazeta tak často nepřežije ani udávanou výtěžnost. Navíc z pohledu patentového práva se velmi často jedná o padělky, protože nerespektují patentovou ochranu originálních výrobců. Prodejci, ale i uživatelé z řad podnikatelů pak jakýmkoliv nakládáním s takovým tonerem zasahují do práv originálních výrobců a vystavují se riziku náhrady škody. Těla kompatibilních kazet nejdou použít ani k drcení a výrobě plastového recyklátu. Výrobci kompatibilních kazet si totiž obvykle vůbec nelámou hlavu s dodržováním předpisů a k výrobě používají zcela zakázané nebo přísně omezené zpomalovače hoření typu deca-BDE. Drcené plastové tělo jediné kompatibilní kazety tak dokáže kontaminovat až několik tun drceného plastu“.
Ekologicky šetrným způsobem tisku je používání renovovaných tonerových kazet. Ty totiž svým způsobem výroby, kdy se opětovně použije celé vnější plastové tělo z originální tonerové kazety, již předešly spotřebě primárních přírodních surovin a tvorbě emisí skleníkových plynů na výrobu nového vnějšího plastového těla. Nadto uspoří v průměru 671 gramů odpadu, z toho 637 gramů plastového odpadu. Tolik totiž váží průměrné tělo tonerové kazety. Většina vnitřních mechanických součástí včetně optického válce je během renovace vyměněna za nové, z vyndaných vnitřních dílů kazety se však dále separují vzácné kovy a další materiály. To představuje rozdíl mezi úsporou plastového a celkového množství odpadu.
Řada originálních výrobců renovuje své tonerové kazety obdobným způsobem, jako nezávislí renovátoři. Neoznačují je však jako renovované, do distribučních řetězců je prodávají jako nové. Originální tonery, které vysbírají a z důvodu poškození vnějšího těla či jeho nadměrného opotřebení nerenovují, využívají jako suroviny pro plastový recyklát. Recyklací materiálu takové kazety dle Fraunhoferova Institutu dojde k úspoře 1,94 kg primárních přírodních zdrojů a 0,41 kg emisí skleníkových plynů.
Jak tedy tisknout s laserovou tiskárnou ekologicky? Stačí dodržovat tyto 4 základní zásady:
- Pokud je to možné, používejte již renovovanou tonerovou kazetu. Koupíte ji například zde: https://www.KMPshop.cz/. Dávejte si pozor na podvrhy, prodejci ve snaze prodat často vydávají jednorázové kompatibilní tonerové kazety za renovované. Nejlépe nakupujte přímo u renovátorů tonerových kazet. Použitím renovované tonerové kazety předejdete vzniku odpadu.
- Použitou kazetu vždy vracejte k renovaci. K tomu můžete použít buď systém sběru originálních výrobců, kteří kazety renovují nebo recyklují, nebo lépe nezávislé sběrné boxy použitých tonerových kazet. Tím zajistíte, že použitá tonerová kazeta bude opravdu renovována, můžete využít například systému sběru použitých tonerových a inkoustových kazet Šetři přírodu.cz.
- Pokud pro Vaši tiskárnu ještě neexistují renovace, použijte originální tonerovou kazetu a po použití ji předejte renovátorovi. Jakmile bude mít vysbíráno dostatečné množství prázdných tonerových kazet, začne i tento druh renovovat.
- Obloukem se vyhněte se kompatibilním tonerovým kazetám. Není je možné nijak renovovat ani recyklovat. Navíc častým překračováním limitů perzistentních organických látek a používáním zakázaných chemikálií, zamořují životní prostředí. Látky, které se z takových tonerů uvolňují při skládkování a spalování se trvale ukládají v organismech, způsobují řadu typů rakovin, vývojové vady i neplodnost.