Jak vydělávat na hlouposti? Třeba „speciálním“ napájecím kabelem od Samsungu
Upřímně by mě moc zajímalo, ve které hlavičce se tento marketingově hloupý nápad urodil. Na oficiálním obchodu Samsungu se objevil mezi příslušenstvím především k řadě nových mobilních telefonů Galaxy S5 nový kabel, který nese oslavný název Power Sharing Cable. Jedná se odhadem o maximálně 20cm bílý kablík s microUSB rozhraním na obou koncích a cenovkou 20 dolarů (cca 430 CZK).
Podle oficiálního popisu se jedná o kabel, který vám umožní sdílet energii z vašeho Galaxy zařízení do dalšího zařízení vybaveného microUSB rozraním. Abyste kablík správně zapojili, na obou koncích naleznete sympatické šipky, které naznačují tok elektrické energie.
Ne, skutečně si legraci nedělám. A dle všeho si ji oficiálně nedělá ani Samsung, vše myslí naprosto vážně, někdo v suterénu jihokorejské společnosti se však určitě dobře baví, protože to jinak není možné. Opravdu si nejsem jist, zdali jde o hloupost výrobce, či podceňování inteligence zákazníka.
Power Sharing Cable není nic jiného, než naprosto scestně upravený USB OTG kabel, který lze koupit v každém slušném elektru za 20 korun. Pokud se totiž podíváme na Samsungem uvedené kompatibilní přístroje jako možné zdroje napájení, tak zjistíme, že to jsou všechny poslední modely, které podporu USB OTG samozřejmě stoprocentně mají. Samsung tak neudělal nic jiného, než že ustřihnul plnohodnotnou USB koncovku a na její konec přidělal další microUSB rozhraní (kabel tak nebude výhradně určen jen pro Galaxy zařízení jak marketingově uvádí, ale pro všechna zařízení, která podporují USB OTG). Tím ale podstatně zredukoval možnost připojení (bez další podpůrných redukcí) koncová zařízení, která by mohl uživatel chtít nabíjet (řada starších handsfree disponuje například miniUSB rozhraním).
USB OTG kabel v praxi: nabíjení z Asus Nexus 7 do Samsung Galaxy S3
Největší jobovkou však na celé téhle legraci je to, že s největší pravděpodobností je tento speciální samsuňácký kablík jen dvouvodičový, tedy že vůbec nenabízí druhý pár vodičů pro přenos dat. V celém popisu na oficiálním obchodu totiž o možnosti importu například obrázků z galerie z jednoho zařízení do druhého během napájení nepadlo ani slovo, což je právě jedna ze zajímavých možností v případě použití USB OTG kabelu a propojení dvou například androidích přístrojů jako multimediálních zařízení.
Pokud vše porovnáme i z hlediska financí, tak klasický USB OTG kabel lze koupit od cca 15 korun. Na druhé straně pak lze připojit takřka jakékoliv nositelné zařízení, ať už ve formě chytrých hodinek, fitness náramků, tak i mobilní telefony či tablety, ke kterým máme USB kabel. Nezapomeňme také na USB klíčenky a jiné přenosné paměti, kvůli kterým si hlavně uživatelé OTG kabel pořizují.
Kablíková verze od Samsungu vyjde téměř na třicetinásobek ceny klasického USB OTG kabelu včetně toho, že vás bude limitovat výhradně na microUSB rozhraní a zřejmě vám ani nenabídne možnost přenosu dat. A to se fakt vyplatí, že?!