Nizozemská dálnice svítící ve tmě přestala světélkovat
Před nedávnem jsme vás informovali o projektu Smart Highway, jehož součástí byla instalace světélkující barvy na krátkém úseku dálnice v Nizozemsku. Člověk by si pomyslel, že na tom přeci nic není. Do barvy se přidá fluoreskující složka a je to. Opak je pravdou. Udělat i takovou prkotinu správně je velká věda.
Nizozemské společnosti Studio Roosegaarde a Heijmans představili svůj pilotní projekt na začátku tohoto měsíce. Před dvěma týdny bylo za účelem testování nahrazeno vodorovné silniční značení na 500metrovém úseku dálnice N329 poblíž města Oss, což je přibližně 100 kilometrů jihovýchodně od Amsterdamu. Světélkování pruhů na vozovce bylo dosaženo přidáním speciálního fotoluminiscenčního prášku, který za dne pohlcuje ultrafialové záření, zatímco v noci získané světlo vyzařuje po dobu osmi až deseti hodin.
Ministryně infrastruktury a živ. prostředí Melanie Schultz van Haegen kontrolujte Smart Highway [zdroj]
Půlkilometrový úsek dálnice se stal vyhledávanou atrakcí. Někteří řidiči si dokonce v této části silnice vypnuli přední světlomety, aby si světelnou podívanou maximálně užili. Světélkující vrstva však na silnici nevydržela ani dva týdny, protože se ukázalo, že je prášek citlivý na velké množství vlhkosti z důvodu vydatných dešťových srážek. Tím pádem nakreslené čáry postupně blednou a po celé své délce nevyzařují konzistentní množství světla.
Projekt měl být alternativou klasického pouličního osvětlení na místech, kde se lampy nevyskytují. S tak nízkou životností se bohužel sen o futuristickém značení pomalu rozplývá. Inženýři neklesají na mysli, hodlají v testování pokračovat a získané poznatky zhmotnit do nového fotoluminiscenčního prášku Glowing Lines 2.0. Vylepšená verze se má představit v mnohem větším měřítku letos v létě. Než se tak stane, staré světélkující čáry budou z dálnice dočasně odstraněny. Uvidíme, zda se světélkující vodorovné značení někdy stane mezinárodně uznávaným standardem.