Nabíjení mobilu v kapse z fotovoltaické textilie může být brzy realitou
Čeští vědci z Vysokého učení technického (VUT) v Brně pracují na vývoji speciální fotovoltaické textilie. Průzkum se provádí v Centru materiálového výzkumu, které je součástí chemické fakulty VUT. "Vše odstartoval vývoj takzvaných smart materiálů, polymerů, které se vhodnou modifikací upravily natolik, že vykazují vlastnosti polovodičů a je možné je uplatnit v elektronice," sdělil ČTK docent Martin Weiter z chemické fakulty.
Zmíněné materiály je možné rozpustit a připravit z nich senzory s požadovanými vlastnostmi. Výsledek ve formě pasty nebo inkoustu je možné na látku aplikovat potažením nebo vytisknutím, čímž se stane její součástí. "Zatím by asi nebylo možné hodit takovou bundu do pračky, ale zajistit nějakou povrchovou úpravu, aby ji bylo možné ošetřovat, by jistě šlo," řekl Martin Weiter.
Nápad si jistě najde své zastánce. Vlastnit oblečení, které je samo o sobě nabíječkou, je vhodné především na cesty nebo do míst, kde nemůžete počítat s nabíjením ze sítě. Z fotovoltaického materiálu by se mohly vyrábět i drobnější věci. Taková taška, která dobije notebook nebo tablet není k zahození. Zatím je bohužel nutné počítat s menší účinností a dvouletou životností. "Přesto je možností využití opravdu hodně, například fotovoltaické markýzy, záclony, zastínění, velký zájem o podobné materiály mají automobilky pro interiéry svých vozů," dodal Weiter. Je stále co vylepšovat, ale vývoj postupuje rychle. Za pár let se možná dočkáme nového konkurenta solárních nabíječek.