Ovládání gesty jako z Minority Report využívá elektrického pole a zamíří do smartphonů
Chytré telefony jsme si v průběhu vývoje zvykli ovládat nejrůznějšími způsoby. Nejprve pomocí hardwarových tlačítek, poté přišel na řadu dotyk displeje a nyní se do praxe dostávají další alternativy. Ovládání gesty, kdy se uživatel pouze mácháním rukou nad telefonem snaží využívat funkce zařízení, v tuto chvíli běžně dostupné není a využití přední kamery nemusí být pro tento účel vždy nejlepší volbou.
Americká společnost Microchip Technology se nyní pochlubila úspěšnou výrobou prvního ovládání využívajícího elektrického pole k detekci "3D gest". Energeticky nenáročný čip nalezne uplatnění v nejrůznější elektronice, ale nejvíce se mluví právě o mobilních telefonech.
Ovládání zařízení gesty se v posledních letech stává jedním z oblíbených kroků výrobců pro přinesení přirozenější interakce uživatele. Největším úspěchem se v tomto ohledu zdá být Kinect od Microsoftu, který byl primárně určen k ovládání konzole Xbox, ale dnes může fungovat i s běžnými PC. Vzhledem k jeho rozšíření převážně na konzolích je na trhu dost místa pro nové řešení, a to zvláště ve sférách, kam se Kinect a jiná optická řešení technologicky nehodí.
Podle výrobce spotřebuje jeho řešení až o 90 % méně energie, než alternativy využívající kamery. To by mohlo být vedle nízké ceny zásadním faktorem pro jeho nasazení a budoucí rozšíření. Navíc oproti kamerovým řešením nezáleží na osvětlení okolí, nemá slepá místa a jediným omezením je zde vzdálenost ruky od speciální snímací plochy. Ta je v tuto chvíli limitována na 6 palců - 15,24 cm.
Snímač získává polohu gest ze tří souřadnic získaných narušením pole. Pomocí desítky předdefinovaných gest pak určí, jakou akci chtěl uživatel provést. O technologii by mohl být zájem i ze stany automobilek a výrobců nejrůznější elektroniky, kde by měl podobný druh ovládání smysl. Výrobce má svou vlastní vizi v podobě konceptů Gesture Cube a Gesture Remote, které můžete vidět na videu výše a níže.
Technologie zatím hůře rozlišuje mezi pohyby jednotlivých prstů, otevřenou a zavřenou dlaní apod. Právě to je sféra, kterou chce firma i nadále vylepšovat. S masovou výrobou se počítá v průběhu příštího roku, kdy mají současně na trh přijít první produkty. Určitě bude zajímavé sledovat souboj o trh proti řešením, které využívají běžné kamery.