První starodávnou mapu internetu vytvořil slovenský student
Map of the Internet 1.0 je první mapa internetu svého druhu, která byla vytvořena v takovém rozsahu. Vytvořil ji Martin Vargic, slovenský student a amatérský grafik z Bratislavy, jenž své dílo zveřejnil na umělecky zaměřeném serveru deviantART.com pod pseudonymem JaySimons. Tvorbě map se věnuje přes dva a půl roku, takže na jeho profilu najdete i další zajímavé starověké kousky.
Mapa usiluje o úspěšnou kompenzaci internetu v měřítku vhodném pro standardní online navigaci. Jelikož je internet rozsáhlý, byla vybrána pouze nepatrná část základních pojmů, které mapu reprezentují. Jak uvádí Vargic: "Rozhodně se nejedná o konečnou verzi, na mapě chybí neuvěřitelné množství webových stránek a softwarových společností, které budou zahrnuty do dalších aktualizací." Na verzi 2.0 se můžeme těšit v průběhu několika měsíců.
Mapa je rozdělena na dvě hlavní části - Starý a Nový svět. Starý svět je situován na východě, zahrnuje softwarové firmy, herní společnosti a několik nejvýznamnějších webových stránek. Nový svět se rozkládá na západní části mapy a jeho součástí jsou sociální sítě, vyhledávače nebo videoportály, přičemž spodní část tohoto světadílu je zasvěcena tomu nejhoršímu, co můžete na internetu najít. Torrenty, pornografie, hazard a různé druhy internetové kriminality.
Některé produkty tvoří na mapě samostatné ostrovy či souostroví. Například Wikipedie, Skype či prohlížeče webových stránek, které se nechávají omývat Informačním oceánem a mořem Autorských práv.
Úplně vespod celé mapy najdete Velkou jižní zemi, kde přebývají již zastaralé webové stránky a služby + Steve Jobs. Kromě hlavní mapy je celek tvořen také čtyřmi dalšími menšími mapami, které zobrazují země podle monitoringu Národní bezpečnostní agentury (NSA), podle nejpoužívanějšího prohlížeče, nejpoužívanější sociální sítě a dle penetrace internetu. Zbytek plochy tvoří seznam 500 nejnavštěvovanějších stránek podle měření ALEXA.
Mapu si můžete v podobě plakátu zakoupit na serveru Zazzle.com za 37 dolarů (750 korun). O pár centů navíc stojí varianta mapy Vintage v retro stylu. Možná se s autorem dá domluvit také mimo eshop na jeho devianART profilu.
Přiznejte se, kde se právě na mapě nacházíte? Nebo které místo je vám nejbližší?
Diskuse ke článku První starodávnou mapu internetu vytvořil slovenský student