CDR.cz - Vybráno z IT

Raspberry Pi opět o něco blíže multimediálnímu centru, PC za 25 dolarů dostalo podporu nových kodeků

Původně mělo sloužit pro studijní účely, ale postupem času se stalo vyhledávaným kusem hardwaru mezi nadšenci. Malá placka plně nahrazující počítač a multimediální centrum se nyní dočkala vylepšení podpory kodeků a bezdrátového ovládání.
01_raspberry-pi-logo_cdr

Po červnové obsáhlé recenzi Raspberry Pi náš zájem o toto zařízení rozhodně neopadl. Placka, původně vytvořená pro studijní účely, měla pomáhat učitelům a žákům při výuce programování, umožnit přístup na internet a pomoci studentům při seznamování s počítačem. Nadšení uživatelé však rychle po uvedení na trh objevili další potenciál a extrémně levný počítač se stal vyhledávanou náhradou za multimediální centra.

Jeho využití se zde přímo nabízí, neboť integrovaný procesor byl původně určen do multimediálních krabiček k TV a při zpracování obrazu i zvuku si vede velmi dobře. Zpočátku bylo podporováno dekódování H.264 videa, ale chyběly některé další video kodeky jako MPEG-2 a VC-1. Ne ale kvůli výkonu, nýbrž zachování nízké ceny, což by licenční poplatky za kodeky neumožnily.

05_raspberry_pi_foto_zhora

Tvůrci miniaturního počítače naštěstí nespí a neustále se snaží o vývoj a doplňování nových funkcí. Novinka se týká právě aktivace těchto kodeků, jež je nyní nabízena pro ty, co si chtějí připlatit a aktivovat si je. MPEG-2 licence je dostupná za 3,79 dolarů a VC-1 stojí 1,90 dolarů.

02_raspberry_pi_cdr_web

Nákup je snadný a pokud kodek zakoupíte, obdržíte klíč, který je vázaný na váš konkrétní kus pomocí jeho sériového čísla. Toto řešení aktivuje podporu zmiňovaných formátů těm, kteří jí chtějí a umožní zachovat cenu zařízení na nízkých 25 dolarech.

Vývojář stojící za Raspbmc - operačním systémem pro Raspberry postaveným na XBMC Media Center - oznámil, že podpora MPEG-2 bude ve všech budoucích verzích systému a přibudou další funkce osobního přehrávače, které až doposud chyběly. Zároveň byla oznámena podpora pro CEC, umožňující ovládání počítače, HDTV a dalších zařízení prostřednictvím jednoho IR ovladače i na dalších OS pro Raspberry. Princip fungování ukazuje druhé video.

Zdroje: 

Lukáš Voříšek (Google+)

Šéfredaktor nového technologického magazínu inSmart.cz. Autor je fanouškem revolučních technologií a projektů, jako je fotoaparát Lytro a minipočítač Raspberry Pi. Dříve přispíval do magazínů PCTuning a Stahuj. S nadějí čeká na den, kdy nebude muset sedět u klávesnice a vše obstará čip v hlavě...

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Raspberry Pi opět o něco blíže multimediálnímu centru, PC za 25 dolarů dostalo podporu nových kodeků

Středa, 29 Srpen 2012 - 21:16 | Izak | A o co ze to pujde hacknout a nebo se objevi...
Úterý, 28 Srpen 2012 - 17:23 | Martin K | MPEG2 používá digitální televize - aby tedy na...
Úterý, 28 Srpen 2012 - 12:22 | Enigma | Ona je otázka, jestli někdo moc dnes na tomto...
Úterý, 28 Srpen 2012 - 11:53 | George eLzyx | proč se ten Avatar tak kouše? Pomalá SD karta?

Zobrazit diskusi