CDR.cz - Vybráno z IT

Recenze Lenovo K900: Kovový dravec plný nejistoty za skvělou cenu

Jak jsme si již řekli, uvnitř je procesor Intel Atom Z2580, což je dvoujádrový procesor s technologií HyperThreading, která mu umožňuje zpracovávat čtyři vlákna. Pro některé aplikace se tak může tvářit jako čtyřjádrový. Jeho frekvence je až 2 GHz. Sekundují mu 2 GB operační pamětí, které máte k dispozici maximálně půlku. Grafická nadstavba je totiž hrozně nenažraná.

Grafickou část tvoří PowerVR SGX 544 MP. To musí vykreslovat obraz v rozlišení 1920 × 1080 pixelů, což na úhlopříčce 5,5 palce dává hustotu 480 pixelů na palec. Obnovovací frekvence displeje je pak běžných 60 Hz.

Jazková mutace systému

Lenovo mimo čínské ROM nabízí také Evropskou. Je zde ale háček - čeština zde bohužel chybí. Poslední verzí systému pro K900 je Android 4.2.1 Jelly Bean s vlastní grafickou nadstavbou. CZC a další čeští prodejci ale prodávají českou verzi. Jak to? Systém si sami počeštili a mají vlastní ROM, která vychází z té oficiální.

Jazyk je ale doslova zmutovaný. Část je anglicky, část je česky. Jednou máte rozbalovací nabídku v jednom jazyku, hned vedle v rámci stejné aplikace ve druhém. Na jedné stránce se vám míchá angličtina s češtinou.

Osobně bych raději prodával jen jednu verzi. CZC v komentářích píše, že je počeštěno 90 % systému, což nám přijde jako hodně nadhodnocené číslo. Možná pokud se započítají všechny aplikace, které zde jsou, které ale mají překlad nezávislý na systému.

Prostředí

Pokud dostanete tento telefon do ruky a nikdo vám neřekne, že se jedná o telefon s Androidem, možná to ani nepoznáte (vlastně jediné, co zůstalo stejné, je horní lišta). Lenovo celou grafiku přepracovalo. Zda-li k lepšímu nechám na vás. Začněme u zamykací obrazovky. Tu tvoří klasicky widget hodin nahoře a jakýsi čtyřlístek dole. 

Tažením každého pomyslného lístku do jeho rohu se spustí požadovaná aplikace. Můžeme se tedy dostat do zpráv, hovorů, odemknout telefon nebo otevřít fotoaparát. Do stejné aplikace se také dostaneme tažením z pravé strany, jako je tomu u čistého Androidu 4.2. U zpráv a hovorů se také zobrazují počty zmeškaných událostí.

 

Po odemčení se dostaneme na běžnou domácí obrazovku. Ta je tvořena plochou pro widgety a ikonami aplikací v mřížce 4×5. V dolní části máme čtyři tradiční zástupce, které lze libovolně zaměnit. Uprostřed je pak tlačítko pro přechod do seznamu aplikací.

Lenovo launcher má široké možnosti nastavení, od dekorace ikonek, přes různé přechody, po změnu rozložení ikon na obrazovce. Obrazovka spuštěných aplikací vypadá stejně, jako v čistém Androidu. Zde Lenovo nic nemění ani nepřidává. 

Už při prvním spuštění budete mít plochu plnou různých ikonek a miniaplikací. Jednou takovou je třeba populární Facebooku, který se cpe všude, nebo chytrý nástroj pro monitorování stavu baterie spolu s informacemi o přibližné výdrži a rychlými přepínači. Ikonky v doku také ukazují počet zmeškaných událostí.

Mezi dalšími předinstalovanými aplikacemi je například svítilna, Twitter, Evernote nebo naprosto tragický a sekající se UC Browser. Ostatní aplikace jsou běžnou součástí systému Android, jen mají pozměněné ikonky.   

Stahovací roletka je také rozdělena na dvě části, jako je tomu v Androidu 4.2. Na první jsou notifikace, různé ovládací panely spuštěných aplikací a nejčastější přepínače. Na další straně je pak další hromada přepínačů. 

Kompletně přepracované je nastavení. To je rozděleno na tři části – časté, nastavení funkcí a všechna nastavení. Z těchto částí je zajímavá ta prostřední, najdeme zde možnosti jako ztlumit telefon při otočení displejem dolů, nastavení maximální hlasitosti v kapse, zatřepáním zamknout nebo probudit telefon poklepáním na displej.

Po připojení telefonu přes USB k počítači máte možnost zvolit si, v jakém režimu bude telefon připojen. Těmi jsou tradiční možnosti jako velkokapacitní zařízení, MTP protokol nebo jako externí kameru. Sdílení mobilního internetu je zde možné také přes WiFi hotspot, Bluetooth nebo USB, takže tady nic nového.

Součástí systému je i pěkný souborový manažer. Mimochodem, z 16 GB vnitřní paměti zabírá celé 2 GB operační systém, 1,7 GB je určeno pro aplikace a necelých 10 GB pro vaše data a multimediální soubory. Jako jeden z mála telefonů má K900 možnost vytvářet a měnit si profily vyzvánění.

SMS, volání a kontakty

Zprávy, hovory a kontakty jsou v podstatě v jediné aplikaci. Ve spodní liště mezi nimi můžete normálně přecházet. Číselník a záznam hovorů je pak sjednocený. Číselnou klávesnici si tak musíte vysunout nebo můžete skrýt. Co se mi na celém grafickém rozhraní líbí, je lehká, svěží a krásná grafika.

Odchozí i příchozí hovory jsou také ve stejném provedení, jen s jinými barvami a grafickými prvky. Hovor tedy přijímáte nebo odmítáte odtažením ikonky vyzvánějícího telefonu na příslušnou stranu.

Ve spodní liště aplikace sdružující zprávy, volání a kontakty se vám také zobrazují například nepřečtené zprávy. To signalizuje červený puntík u bubliny. Další informace je o počtu nepřečtených zpráv, ta je umístěna u příslušného vlákna. Samotné zprávy jsou pak ve grafickém stylu provedení telefonu, tedy kov a šroubky, i to si lze ale změnit. Klávesnice je zde pak standardní. 

Pochválit musím aplikaci zpráv. Okno pro text se totiž přizpůsobuje textu vaší zprávy, co to jen jde. Užitečné jsou také vyskakující okna při příchozí zprávě. I to lze vypnout.

Diskuse ke článku Recenze Lenovo K900: Kovový dravec plný nejistoty za skvělou cenu

Žádné komentáře.