Konverze videa do požadovaného formátu
Kapitoly článků
Format Factory
Nejčastěji opěvovaným programem pro převod souborů je Format Factory. Instalační soubor má kolem příjemných 40 MB a odkaz na něj naleznete na konci článku. Instalace je snadná a rychlá, stejně jako následná práce aplikací. Pozor je zde dobré dát pouze na instalaci toolbaru vyhledávače "Ask", kterou nedoporučuji.
Díky výborné lokalizaci a podpoře 60 světových jazyků se v uživatelsky přívětivém prostředí nikdo neztratí. V levém sloupci si uživatel snadno vybere pro jaké zařízení, nebo do jakého souborového formátu se bude převádět. Poté už jen vybere zdrojová data a celou akci provede. Nastavit lze i detailnější parametry výstupu a vedle konverze videa a audia nechybí převod mezi obrázky, ripování DVD a CD, nebo dokonce slučování více souborů.
Media Coder HD
Další z populárních nástrojů s širokou podporou formátů si poradí i s češtinou. Stejně jako v předchozím případě je instalace bezproblémová, snad jen na nabízenou volbu "Instalovat Čištění Počítače" si dejte pozor a případně zvolte "Neinstalovat". Jedná se o užitečného pomocníka a s velikostí 35 MB se ani nemusíte bát o místo na disku.
Oproti Format Factory lze nastavit více výstupních parametrů a na své si tak přijdou i zkušenější uživatelé. Potěší možnost oříznutí obrazu, nastavení zpoždění zvuku a široká podpora vstupů (DVD, CD, ze souboru, či protokolů HTTP, FTP apod.). Navíc jej díky portable verzi můžeme mít stále při sobě.
Freemake Video Converter
Z představených aplikací má nejpřívětivější uživatelské rozhraní a spolu se spoustou přednastavených profilů se jedná o opravdu povedený software. Při rychlé instalaci věnujte pozornost nabízenému doplňku pro prohlížeče Firefox a Chrome, který je poměrně užitečný a umožní snadné stahování online videa. Naopak nedoporučuji instalaci toolbaru s nepotřebným balastem "SweetPacks".
Práce s programem je opravdu snadná a nenechme se zmást jednoduchým prostředím. Převod zvládá do více než 200 běžných formátů, poradí si se základním střihem, spojováním, otáčením videa a rozumí si i s editací titulků.
Užitečná je i tvorba slideshow, kdy stačí nahrát fotky, vybrat hudbu a program dokáže výsledek dokonce sám uploadovat na YouTube.
Závěr
V článku jsme se pokusili vybrat povedené nástroje, ze kterých by si měl každý vybrat podle svého gusta. Záleží už na konkrétní potřebě, jestli dáte přednost detailnímu nestavení, nebo přívětivému prostředí s přednastavenými profily a spoustou užitečných nástrojů navíc. Programů pro převod souborů je na trhu spousta a vedle zmíněné trojice lze doporučit např. Xilisoft Video Converter, AVS Video Converter a další. V blízké době se můžete těšit na pokračování, kde se podíváme na online nástroje, které pomohou s převodem mimo uživatelův počítač.
A jaký software pro konverzi multimediálních souborů používáte vy? Neváhejte se pochlubit v diskuzi.