Vadí vám hluk zvenčí? Sono přilepené na okně potlačí vše až na klidný ptačí zpěv
Ne každý má to štěstí bydlet v odlehlé městské lokalitě nebo na poklidném venkově a mnoho lidí se tak každým dnem potýká s nepříjemným hlukem přicházejícím zvenčí - ať už se jedná o hluk neustále projíždějících vozidel, sousedovu sekačku nebo za humny přistávající letadlo. Všechny tyto nepříjemné zvuky by ale mohlo jednou potlačit šikovné zařízení s názvem Sono, které je dílem a prozatimním prototypem australského designéra Rudolfa Stefaniche. V reálných testech zatím dokáže snížit hluk o 12 dB (což odpovídá jen tišším zvukům a okolní dopravu bychom i přesto slyšeli), projekt má ale velké předpoklady k opravdovému využití a jeho vize vypadá docela slibně.
Na stejném principu jako Sono pracují i sluchátka s automatickým potlačením okolního šumu, kdy jsou okolní zvukové vlny snímány a uměle doplňovány přesně stejnými, avšak fázově posunutými o 180°. Když se pak tyto vlny srazí s těmi okolními, dojde k jejich úplnému vyrušení. Každá zvuková vlna ale působí také na předmět, od kterého se částečně odráží či prochází, a jinak tomu není ani u okna ve vašem bytě, které na rozdíl od zdi izoluje hluk jen zanedbatelně, obzvláště pokud jej tvoří jen jedna vrstva skla. Sono namapuje zvukové vlny procházející okenní tabulí a rozdělí je na jednotlivé zvuky, jako je třeba ptačí zpěv, houkání sirény, hluk dopravy nebo psí štěkot. Posledním krokem z naší strany už je jen výběr zvuku, který chceme i nadále poslouchat, a nebo úplné potlačení všech. Napadá nás - kéž by se podobné zařízení dalo umístit i na některé upovídané ženy, viďte? :-)
Na obrázku výše můžeme vidět jednotlivé součásti zařízení. Mikrofony se starají o zaznamenání širokého rozsahu okolních akustických vln a jejich selekci na jednotlivé zvuky. Dostatečnou energii pro napájení pak dodává vestavěný akumulátor, který se dobíjí buďto přes širokopásmovou anténu ze soustředných kruhů a bezdrátovou Wi-Fi, nebo běžným síťovým adaptérem do zásuvky. Ve středu zařízení je také displej, který zobrazuje jednotlivě zachycené zvuky. Sono ovládáme přes dotykový prstenec kolem displeje a všechny zvuky můžeme buďto zeslabit, zcela utlumit a nebo filtrovat, jak už jsem psal dříve.
Sono je zatím pouze prototypem a jak by mělo vypadat v ideálním finiši ukazuje video výše. Zda bude projekt dotažen do konce zatím nevíme, vyhlídky má ale velmi slušné a sám autor je s ním zařazen mezi finalisty bojující o prestižní designové ocenění Jamese Dysona. Pokud by pak Rudolf skutečně vyhrál, se získanou finanční odměnou by byla finální realizace projektu ještě o něco blíže.
Samozřejmě ale můžeme najít i nějaké ty mouchy, jako je například eliminace pouze přetrvávajících zvuků. Stejně snadno jako ony nás může vyrušit i náhodný zvuk, jako mohou být hluční popeláři, couvající kamión a jiné. Dalším neduhem pak může být i fakt, že Sono potlačuje pouze zvuky procházející skrz okno, na kterém je přilepené, a na odhlučnění velké místnosti nebo rovnou celého bytu bychom jich potřebovali hned několik. Rozhodující tedy bude rovněž i cena tohoto zařízení.