Tvůrce Li-Ion baterií přišel s nástupcem. Je ve všech ohledech revoluční
Navzdory svému požehnanému věku 94 let se John Goodenough stále aktivně zapojuje do chodu dnešního světa. Vyučuje na Texaské univerzitě v Austinu strojírenství a materiální vědu. Největší zásluhy, které zformovaly svět do dnešní podoby, však nese za vyvinutí lithium-iontového akumulátoru – druh baterie, který dnes nalezneme v téměř každé spotřební elektronice.
Bližší pohled do vnitřku Li-Ion baterií
Bez těchto nabíjitelných baterií bychom si současný svět jen stěží dovedli představit. Vynález se rychle (sic z hlediska retrospektivy pomalu) stal standardem, který vydržel až dodnes. Poslední dobou však technologie lithiových baterií naráží na limity, které je potřeba překonat.
Nejvyšší čas na změnu
Příkladem nevýhod Li-Ionek, který se v kontrastu s kauzami posledních měsíců většině nejspíš vybaví, je hořlavost. Dále pomalé nabíjení, nízká výdrž a omezený počet nabíjecích cyklů. Všechny tyto problémy řeší novinka představená Johnem B. Goodenoughem.
Nové baterie překonávají původní kapacitu Li-Ion baterií až třínásobně, s tím je logicky spjata i delší výdrž, která by podstatné využití nalezla v elektrických vozidlech. Jejich nejdůležitějším aspektem je pevné skupenství, nikoliv kapalná složka. Zatímco klasické lithiové baterie v sobě obsahují vysoce reaktivní a hořlavé látky v podobě kapalných elektrolytů, nové baterie využívají skleněných komponent.
Nové baterie by také přinesly výhody rychlejšího nabíjení, které by nezabralo hodiny, ale jen pouhé minuty. To vše ještě doplňuje ekologičtější výroba daná výměnou lithia za levnější sodík.
Vznětlivost Li-Ion baterií může být i životu nebezpečná
Vyloučením agresivních kapalin a jejich nahrazením za pevné skupenství by se riziko vznětlivosti eliminovalo. Baterie mají být schopny pracovat i v extrémnějších teplotách, respektive být méně náchylné na teplo a schopné fungovat i v mrazivých teplotách (údajně i v -20° C).
Už jen čekat
Ačkoliv dostal projekt zelenou, stále si musíme počkat na jeho reálné nasazení do spotřebního světa. Nové technologie si žádají roky péče, vývoje a nákladů. Původní Li-Ion baterie byly idealisticky představeny v roce 1973, až o deset později vyvinul tým Jogna B. Goodenougha jejich pokročilou formu a teprve v roce 1991 je zpopularizovala ve spotřební elektronice společnost Sony.
John B. Goodenough se zasloužil o řadu ocenění. Od roku 2008 je v jeho jméně dokonce pravidelně udělována cena za přínos do oblasti materiální vědy.
Doufejme, že novou technologii čeká rychlejší osud a vývoj než jejího předchůdce. Do té doby si budeme muset vystačit se vznětlivými lithiovými bateriemi.