V CERNu vznikne nový urychlovač částic za 20 miliard eur
Jedno z nejmodernějších evropských vědeckých pracovišť CERN, které se nachází nedaleko od Ženevy, je známé především díky urychlovači částic Large Hadron Collider (LHC), který dosahuje obvodu 27 km, a k jeho zásluhám patří mimo jiné i objev tzv. Higgsova bosonu.
V současnosti však toto vědecké pracoviště plánuje výstavbu nového urychlovače, pracovně nazvaného Future Circular Collider (FCC). Narozdíl od LHC by měl FCC disponovat obvodem 100 km a údajně by měl díky svým obřím rozměrům obemknout celou Ženevu i s širým okolím. Díky novému FCC budou vědci schopni dosáhnout u částic téměř rychlosti světla. Kolize částic v této rychlosti pak vědcům odhalí podstatu řady fyzikálních zákonů i nejrůznějších procesů odehrávajících se ve vesmíru.
Celá výstavba je však jak časově i finančně nákladná. Například LHC bylo vyprojektováno již v roce 1984, otevřeno bylo až po 25 letech v roce 2009. Proto pokud má FCC vystřídat podle předběžných plánů LHC v roce 2035, je nutné začít s přípravnými pracemi již nyní. Délka výstavby FCC však bude pravděpodobně o něco delší, uvážíme-li téměř čtyřnásobný obvod.
Projekt na FCC je vytvořen skupinou 1 300 vědců, kteří na projektu usilovně pracovali pět let. U konkrétních částí pak navrhují několik možných způsobů řešení dané části. Předpokládané náklady se vyšplhají až na 5 miliard eur. Po nákladné výstavbě bude ještě nutné toto zařízení vybavit nejmodernější technologií pro přesné řízení kolize částic v hodnotě dalších 15 miliard eur. Prvních vědeckých výsledků a poznatků se tak dočkáme až v roce 2050.