Výkon vašeho počítače může posloužit ve vývoji léku na COVID-19
Skupina Matouše Poláka z WCA Holding chce pomoci s bojem proti koronaviru tím, že propojí několik desítek či stovek grafických karet a jejich výpočetní výkon využije při hledání léku na COVID-19. V rámci této iniciativy se již zapojili celé řady jednotlivců, společností a dokonce i organizací.
Podle vyjádření společnosti může každý počítač přispět k urychlení objevení léku na celosvětovou pandemii. Tento projekt od WCA Holding je propojen s projektem ze Stanfordovy univerzity Folding@Home, který právě využívá sdíleného výkonu k potřebným simulacím při vývoji léku.
Vzhledem k tomu, že je virus živý, v pohybu a neustále se rozrůstající, je potřeba nasimulovat nepředstavitelně velké množství variant různých vazeb proteinů na receptor tak, aby se našla nejoptimálnější účinná látka. Tento systém vývoje není žádnou novinkou, protože již pomáhal při vývoji léků na Alzheimerovu, Parkinsonovu či Huntingtonovu chorobu.
Matouš Polák, který je majitelem WCA Holdingu prohlásil: „Když jsme se dozvěděli o výzvě Folding@Home, neváhali jsme přepnout výkon několika stovek grafických karet pro těžbu kryptoměn a zapojit ho do projektu. Chceme tak maximum kapacity věnovat výzkumu léku na onemocnění způsobené koronavirem. Obracíme se na další firmy i na jednotlivce, kteří disponují vysokým počítačovým výkonem, aby se do Folding@Home zapojili. Každá simulace je jako zakoupení sportky: čím více tiketů zakoupíte, tím větší šanci máte vyhrát jackpot, v tomto případě najít řešení. “
Pokud se chcete zapojit do tohoto projektu, můžete si z webových stránek stáhnout a nainstalovat aplikaci Folding@Home a připojit se do tohoto bohulibého projektu.