Výpočetní hydrografický tisk - nový druh potisku složitých 3D objektů
Hydrografický tisk se používá již řadu let k potisku trojrozměrných objektů ze dřeva, plastu, kovu, skla a dalších pevných materiálů. Principem této metody je ponoření předmětu určeného k potisku do aplikační vany s vodou, na jejíž hladině je položena speciální hydrografická fólie postříkaná aktivátorem. Objekt se pomalu ponořuje do vody přes fólii, která na povrchu přilne přesně podle jeho tvaru. Pro zvýšení životnosti je možné potisknutý předmět dále opatřit vrchní vrstvou průhledného krycího laku, který výsledek perfektně zafixuje a zajistí mu tak vyšší životnost. Technologii je možné použít téměř na cokoliv od obalů na mobilní telefony až po hliníkové disky automobilů.
Hydrografika se používá pouze pro potisk objektů jednoduchého tvaru, na drobné části a komplikované detaily se nehodí. Tým vědců z čínské univerzity Zheijiang na tomto problému zapracoval a vytvořil novou techniku založenou právě na vodním transferovém tisku, který si poradí i se složitými tvary. Nový způsob nazvali výpočetní hydrografický tisk a úspěšně jej demonstrovali na objektech vytisknutých na 3D tiskárně.
Nová metoda je založena na programu, který simuluje vstup zamýšleného 3D modelu do kapaliny. Počítačový systém počítá s deformacemi v záhybech při narušení vodní hladiny, takže dokáže vytvořit hydrografickou fólii přesně pro konkrétní část. Aby se dosáhlo potisknutí objektu ze všech stran, musí se do kapaliny ponořit opakovaně. Přitom se vždy kontroluje poloha předmětu, aby specificky vybarvená část fólie přilnula přesně na stanovené místo. Výsledný efekt působí profesionálním dojmem, jakoby byla věc pomalována již při výrobě.