Do 200 let se z lidí stanou kyborgové a obelstí smrt, tvrdí hebrejský historik
Yuval Noah Harari, historik, profesor na hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a autor publikace Sapiens – Od zvířete k božskému jedinci, se domnívá, že následujících 200 let bude důležitým milníkem naší rasy.
Narůstající slučování člověka s technikou zapříčiní s vysokou pravděpodobní největší evoluční skok za čtyři miliardy let od zrodu života. Lidé se stanou „nesmrtelnými bohy“ s robotickými implantáty. Achillovou patou je, že si takový luxus budou prý moci dovolit jen bohatí, zatímco chudší budou umírat dále.
„Domnívám se, že je pravděpodobné, že v příštích 200 letech se homo sapiens vyvine v nadpozemskou bytost, ať už skrze biologickou manipulaci či genetické inženýrství,“ vysvětluje Harari. „Jsme naprogramování tak, abychom byli nespokojení. I když se lidé radují a jsou úspěšní, nestačí to. Stále chtějí víc a víc,“ dodává.
Harariho kniha s názvem „Sapiens – Od zvířete k božskému jedinci“ mapuje historii lidské rasy, od doby kamenné až po 21. století. Zaměřuje se především na to, proč je právě homo sapiens dominantním druhem v přírodě. Největším faktorem je prý lidská vlastnost se sdružovat a spolupracovat ve velkých skupinách, a to díky schopnosti věřit v imaginární věci, jako bohové, národy, peníze a lidská práva.
Dále se kniha věnuje tématům kapitalismu, peněz, impéria, domestikace zvířat a lidského procesu vyvinout se v bohy. Čínská národní knihovna udělila publikaci knižní ocenění Wenjin.
„Náboženství je nejdůležitějším vynálezem lidstva. Dokud lidé věřili, že se mohou spoléhat na bohy, byli ovladatelní. Poslední staletí si ale můžeme všimnout, že se lidstvo stává stále mocnější a už více nepotřebuje tyto berličky.“
„Nejzajímavějším místem na světě z náboženského hlediska není Střední východ, ale Silicon Valley, kde se vyvíjí “technologické náboženství” a kde i smrt je pouze technologický problém, který je nutno vyřešit.“
Poslední roky v technologii by výrokům Harariho nasvědčovaly. Je pochopitelně těžké odhadnout, do jaké míry je takový scénář optimistický, případně pesimistický. S největší pravděpodobností se ale odkrytí pravdy nikdy nedožijeme.