AMD APU G-Series aneb výkon máme, ale nepoužíváme
Není to ale žádné máslo – i nejnižší varianta si poradí s videem v H.264 (ale asi ne vždy čistě) a dokáže rozpohybovat počítač pro základní potřeby. A vše by měl zvládnout se spotřebou maximálně 5 W. Vyšší edice pak mají i 2 jádra a rychlejší GPU s podporou přehrávání Blu-ray disků, celé se spotřebou do 18 W. Ty zvládají běžnou práci pod Windows 7, internet i video.
APU jsou primárně cílena do embedded segmentu, do různých automatů, jednoúčelových zařízení, centrálních počítačů v autech atp., ale nepřekvapilo by mě, kdyby se silnější z nich objevilo i v nějakém netbooku – ty jsou stále populární.
Řeknete si, k čemu to je, nikdy jste to nikde neviděl. Ale jedno z míst, kam je APU přímo určeno, je například grafický procesor v informačních panelech městské hromadné dopravy – co tam je k vidění je hrůza a mám s tím přímou zkušenost teď hlavně v Brně, kde studuji.
Primitivní grafika, přes kterou najednou začal přejíždět obraz asi o 50% složitější. A čím větší plochu zabíral, tím nižší FPS zařízení generovalo – z bídných 5ti až na 2 FPS. Zajímal jsem se, ale ani dispečink DPMB mi nebyl schopen říct, co je v těch tramvajích za procesory. Upřímně si ale myslím, že i nejslabší APU G-Series by dovedlo obraz zobrazovat podstatně lépe – odpovídajíc době, ve které žijeme.
I snad 20 let staré "počítače", které mají u nás v bowlingovém centru, zvládají s lepším FPS zobrazovat "složitou" 3D grafiku se stíny. A pak přijdou škubací 2D omalovánky. Co si myslíte vy o veřejné technologii v souvislosti s realitou roku 2012?