3D tiskárny vypouštějí karcinogenní a další látky poškozující zdraví
Zaměstnanci Technologického institutu v Georgii zjistil, že při tisku na 3D tiskárně unikají do ovzduší drobné toxické částice. Výsledky svého objevu pak publikovali v Aerosol Science and Technology. Během různých pokusů se vědcům podařilo identifikovat stovky různých sloučenin, které se uvolňují při tisku na 3D tiskárně volně do vzduchu. Překvapivé však bylo, že některé z těchto sloučenin jsou známé pro svá zdravotní rizika.
Marilyn Black, spoluautorka výše zmíněné studie, prohlásila, že i když se tyto nízkonákladové stroje objevují stále častěji v komerčním využití, ve zdravotnictví či vzdělávání, je zapotřebí stále vyvíjet nové, lepší a zdravější metody a technologie.
"Vysoce jemné částice mají průměr menší než 0,1 mikronů (100 nanometrů). Více než 90 % částic, které jsme identifikovali, pak patřily do kategorie nanočástic. Tyto malé částice se mohou při vdechnutí dostat hluboko do plic, tkání a buněk. Mohou být také příčinou kardiovaskulárních a plicních onemocnění," prohlásila Black.
Mezi objevené látky patří například formaldehyd (známý karcinogen), styren (hořlavá látka s dráždivým účinkem) a kaprolaktam (může způsobit podráždění, pálení očí, krku, bolest hlavy a gastrointenstinální problémy). Do budoucna je jistě zapotřebí soustředit se na vývoj zdravějších a bezpečnějších materiálů a technologií.