Mýty o aplikacích Adobe a práci v Creative Cloudu - musíme být neustále online?
Kapitoly článků
Terry White z Adobe na svém blogu zveřejnil seznam mýtů, které si lidé o novém CC chybně myslí. Zároveň v článku pěkně vysvětlil, jak tomu doopravdy je. Pojďme se na nejčastější omyly podívat.
Omyl 1. „Nechci pracovat na projektech z prostředí prohlížeče.“
Když lidé zaslechnou magické slůvko „cloud“, okamžitě je napadnou aplikace běžící uvnitř prostředí webového prohlížeče. Někdy tomu tak opravdu může být, ale ne u Creative Cloudu. Zákazníci si aplikace stahují a instalují lokálně stejně jako doposud. Aplikace jako Photoshop, Illustrator, InDesign apod. běží normálně z pevného disku.
Omyl 2. „Nechci být neustále připojený k internetu, abych mohl pracovat v aplikacích jako Photoshop.“
Jakmile si stáhnete a nainstalujete aplikace na vás disk, není nutné být neustále online. Při instalaci je však nutnost připojení kvůli předplatnému zřejmá.
Jak je to s nutností připojení?
Poté je nutné být alespoň jednou za 30 dní na internetu, pokud jste uživatelem měsíčního předplatného. Pokud máte roční předplatné, stačí se připojit jednou za 99 dní. Stačí se tedy jednou za čas připojit k internetu, umožnit tím ověření a pak lze být na dlouhou dobu opět offline.
Omyl 3. „Nemohu sdílet soubory svým klientům a kolegům pokud nejsou členy Creative Cloudu.“
S členstvím v Creative Cloudu získáváte 20GB cloudové úložiště ve stylu Google Drive. Využít jej můžete k synchronizaci souborů mezi zařízeními a přistupovat k nim pomocí aplikací jako Photoshop Touch a Adobe Ideas. Jakmile se rozhodnete data sdílet, není problém vygenerovat odkaz do mailu pro klienty a kolegy, kteří tak budou moci soubor vidět kdykoli prostřednictvím prohlížeče, i pokud nikdy předtím CC nepoužili (viz video níže).
Omyl 4. „Pokud přestanu platit a využívat Creative Cloud, přijdu o všechna data, která jsem v něm vytvořil.“
Když vytvoříte soubory pomocí různých nástrojů z CC, všechna data jsou vaše. Adobe si na ně neklade nárok a pokud zrušíte své členství v Creative Cloudu, nebudete mít dále přístup k aplikacím jako takovým. Vše co jste vytvořili budete moci otevřít v předchozích verzích aplikací, případně po uložení v jiném formátu i v konkurenčních řešeních.
Pokud se někdy rozhodnete znovu připojit, nic vám v tom nebrání.
Omyl 5. „Pokud zvolím Creative Cloud, musím vždy využívat nejnovější verze programů.“
S CC sice máte vždy přístup k nejnovějším verzím aplikací, ale nikdo vás nenutí k upgradu. Můžete pracovat s jakoukoli verzí, dokud se pro upgrade nerozhodnete sami. To usnadní práci pro klienty, kteří využívají starších verzí softwaru.
Přístup ke starým verzím?
Členové CC, tedy ti kdo mají zaplacené předplatné, mají přístup i k několika starším verzím programů. Archiv je ponecháván tak jak je a u starých verzí není aktualizován na nové platformy apod.
Bonusový omyl 1: „Pokud mám Mac a PC, musím se do Creative Cloudu přidat dvakrát a taktéž dvakrát platit.“
Zde je tomu přesně naopak! A to je jeden z největších bonusů CC. Software, jak jsme si řekli v první kapitole, můžeme nainstalovat na dvě zařízení. To šlo sice i dříve, ale mohli jste mít buďto verzi pro PC nebo pro Mac. Nyní je možné stáhnou dvě rozdílné, tudíž je to jakýsi bonus pro uživatele platforem. Např. Mac v práci a PC s Windows doma.
Bonusový omyl 2: „Nechci platit měsíčně, ale jednou za rok a nejde to.“
Zaplatit na rok dopředu samozřejmě jde. Mj. prostřednictvím stránek Amazonu.
Pokud máte další dotazy, nebo jste zde něco nenašli, určitě se podívejte na tento FAQ. Naleznete tam spoustu otázek a odpovědí kolem Creative Cloudu.
Za konzultaci při přípravě článku děkujeme Tomášovi Krchovi, Sr. Creative Cloud Evangelistovi ze společnosti Adobe.