ARM konzole OUYA za 100 dolarů získala dostatek prostředků a půjde do výroby
Server Kickstarter pomáhá nadějným projektům s realizací. K vidění zde bylo mnoho zajímavých udělátek a vše funguje na jednoduchém principu. Autoři projektu jej zveřejní na této stránce a uživatelé si v danou chvíli neexistující produkt mohou s předstihem zakoupit. Tím komunita umožní realizaci nadějných nápadů, přestože si lidé budou muset na výsledek nějaký ten měsíc počkat.
Stejným způsobem se rozhodli získat prostředky tvůrci konzole a multimediálního centra OUYA. Jedná se o krabičku o velikosti Rubikovy kostky, ve které se skrývá výkonný čip Tegra 3 od nVidie. Tomu kontruje 1 GB operační paměti, 8GB interní úložiště a jako systém je zvolen Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Díky zvolenému OS se případní majitelé mohou těšit na spoustu her a užitečných aplikací z marketu Google Play.
O obrazový a zvukový výstup do televizoru (1080p) se postará HDMI konektor a po vzoru úspěšné konkurence - Xbox a PlayStation - bude ovládání obstarávat bezdrátový ovladač, na kterém navíc nemá chybět dotyková plocha. Dále zde nalezneme WiFi modul, Bluetooth verze 4.0 a Ethernet. Ke slovu by se díky otevřenosti systému měla dostat i komunita a tvůrci OUYA jí neplánují jakkoli omezovat.
Cena je obdivuhodně nízká - 99 dolarů + 20 poštovné - a někteří skeptici se obávají především toho, že "není možné" vyrábět podobné zařízení bez finanční ztráty. Nicméně, tvůrci již vybrali rekordních 8,58 milionu dolarů a slibují 63 000 podporujícím uživatelům dodání hotové konzole v březnu příštího roku. Vývojáři mohou začít optimalizovat své hry již v prosinci, kdy se jim má konzole dostat do rukou.
Pokud jste nestihli zařízení podpořit a přesto o něj máte zájem, nezoufejte. V brzké době začne společnost přijímat objednávky od široké veřejnosti. Ještě dnes ráno, přestože už vypršel čas pro možnost podpory, bylo možné OUYA "zakoupit".
Co myslíte, má podobná hračka šanci na úspěch a je vůbec možné vyrobit jí za podobné náklady? Osobně si myslím, že je cena doslova "na hraně" a ziskovost pro tvůrce bude naprosto minimální. Pravděpodobné pak je, že budoucí zájemci budou mít pořízení konzole o něco dražší a zde už by byl zisk z prodeje reálný.