1, 2... 26 sekund a baterie je nabitá! Novinka bude do 3 let na trhu [ukázka]
Nová rychle se nabíjející mobilní baterie byla představena v Tel Avivu v Izraeli na technologické konferenci Think Next 2014, kterou pořádá americký softwarový gigant Microsoft. Prototyp bioorganické baterie má na svědomí izraelský startup StoreDot. Baterie se skládá z malých stabilních nanokrystalů, tzv. nanoteček, což jsou přibližně dva nanometry velké, kulovité krystaly peptidových molekul. Vědci tyto krystaly objevili před deseti lety na univerzitě v Tel Avivu, když zkoumali Alzheimerovu chorobu. Co je však důležité, celý proces výroby baterie je poměrně jednoduchý a levný, protože se nanokrystaly samovolně skládají na základě jednoduchého biomechanismu.
Na veletrhu samozřejmě proběhla názorná demonstrace nové technologie. Zcela vybitá baterie byla připojena k chytrému telefonu Samsung Galaxy S4 a po připojení ke zdroji se dostala do plného stavu nabití za úctyhodných 26 sekund. Jak můžete vidět na videu, baterie zatím nepatří mezi nejkompaktnější, proto je k telefonu připojena pouze externě. Rovněž její kapacita se zatím nedá srovnat s bateriemi, které mají dnešní modely smartphonů. Tvůrci však slibují, že se vše časem změní.
"Předpokládáme, že budeme moci baterii integrovat přímo do telefonu během jednoho roku, přičemž první komerční zařízení by se mohla objevit o dva roky později," řekl pro BBC zakladatel startupu StoreDot, Dorn Myersdorf. Podle něj jsou baterie pouze jedním příkladem, kde lze novou technologii využít. Jeho tým v minulosti nanokrystaly použil například do paměťových čipů, které díky tomu mohly zapisovat data třikrát rychleji než obyčejná flash paměť.
Motto StoreDot zní "Nanotechnologie inspirované přírodou" a toho se společnost očividně drží. StoreDot byla založena v roce 2012, klade si za cíl nahradit klasické komponenty pro mobilní telefony novými s využitím technologií, jež jsou založeny na přírodních procesech a materiálech. Výsledné produkty mají nízké pořizovací náklady a jsou šetrné k životnímu prostředí. Firma nejprve pracovala na novém druhu paměťových článků, později se však zaměřila na vývoj baterií.