Kam až sahají možnosti minipočítačů? Třeba ke tvorbě vlastního GameBoye
Asi nejznámějším počítačem na jedné desce je Raspberry Pi, který se stal ihned po jeho představení obrovským hitem mezi počítačovými nadšenci a vývojáři, toužícími po realizaci svého vlastního projektu. Díky nízké ceně a dostačujícímu výpočetnímu výkonu se stala deska snadno dostupnou záležitostí a bez povšimnutí nezůstala ani u konkurence, která postupem času zaplavuje trh i svými obdobnými modely. Dnes představený BeagleBone Black však spadá do rodiny BeagleBoard, jejíž historie se začala psát o nekolik let dříve než u zmiňované maliny.
Steně jako Raspberry Pi nenabízí BeagleBone Black žádné extravýkonné komponenty, nýbrž dostačující hardwarové zázemí pro zpracování méně náročných operací s ohledem na nízkou pořizovací cenu. K dispozici tedy máme ARMový procesor Cortex – A8 o frekvenci 1 GHz, 512 MB operační paměti a je zde také integrované flashové úložiště o velikosti 2 GB. V poměru k hardwarovému vybavení dnešních telefonů, tabletů či počítačů je zmíněná specifikace sice „o dvacet let pozadu“, na hraní jednoduchých počítačových her ale bohatě stačí.
Americký nadšenec Max Thrun si tohoto potenciálu všiml a díky jeho bohatým technickým vědomostem si dal za cíl vyvořit jakousi náhražku proslulého GameBoye a zahrát si tak znovu stařičké a oblíbené šestnáctibitové hry (samozřejmě přes emulátor). Vlastnoručně si navrhl všechny díly krabičky, která bude hardware zaobalovat, vyřezal je laserem z ABS a pro umístění ovládacích prvků konzole včetně samotného displeje také sám navrhl dodatečnou desku plošných spojů, piny připojitelnou k desce BeagleBone. Celému zařízení pak dal podle ní jméno BeagleBone GamingCape.
Celý postup tvorby včetně návrhů krabičky a plošných spojů popisuje níže uvedené video – dle našeho názoru jedno z nejlepších, která zachycují postup při tvorbě DIY zařízení.
Na přídavnou desku připravil Max kontakty pro napájení 16bitového LCD displeje s rozlišením 320 x 240 pixelů spolu s analogovým joystickem a dvěmi akčními tlačítky - ovládání her je tedy srovnatalné se vzorovým GameBoyem, jež provázel naše děství. Kromě toho ale obsadil autor desku i gyroskopem, akcelerometrem či magnetometrem a rovněž i audio výstupem (sluchátka) a vstupem (mikrofon). Pro napájení bez síťového adaptéru pak slouží držák na čtyři mikrotužkové baterie.
Zařízení lze tedy využít i jako běžný počítač, když už náš hraní pixelových her omrzí - samotná deska BeagleBone Black vlastní i ethernetovou přípojku pro internet, MicroUSB či HDMI a spolu s dodatečnými porty od Maxe tak máme k dispozici poměrně slušnou konektorovou výbavu této DIY konzole.
A jaké hry GamingCape podporuje? Její systém dokáže spustit emulátor pro hry NES, GameBoy (Color / Advance), Sega Master System, Sega Game Gear a zahrajete si i ve své době velmi oblíbenou střílečku DOOM.
Náklady na výrobu konzole vyšly na něco málo přes tři tisíce korun a i když dává Max všechny podklady pro její tvorbu (včetně těch ve 3D) k dispozici i ostatním, je zde samozřejmě zapotřebí jistá technická znalost, pájením titěrných kontaktů počínaje. Sám autor nad masivní distribucí konzole BeagleBone GamingCape neuvažuje a pokud vás jeho práce zaujala, navštivte stránku pod tímto odkazem, kde dává k dispozici jak potřebné informace a software, tak i podklady pro vaši kutilskou zručnost.