Internet věcí o krok blíže běžnému uživateli: Chytrá textilie je plná senzorů!
Internet věcí (Internet of Things – IoT) je čím dál aktuálnějším pojmem. V době, kdy se sebou různá zařízení nejen v domácnosti zvládají komunikovat a rozhodovat se na základě získaných dat, se mluví o dalších možnostech podobných zařízení se senzory uvnitř. Velkým překvapením už tak není třeba lednička analyzující svůj obsah, připomínající majiteli co brzy projde a co je třeba dokoupit.
Senzory mají být v budoucnu prakticky všude. Sledovat budou vedle teploty, pohybu, tlaku apod. spoustu různých aspektů běžného života. K tomu je ale nutné je zabudovat do věcí tak, aby na první pohled změna nebyla velká a především aby samotný senzor nebyl velký a vydržel namáhání způsobené užíváním.
Nová technologie z produkce firmy Bebop sází na patentované látkové senzory, které lze našít kamkoli si jen výrobce finálního produktu zvolí. Je tedy libo tričko s ovládáním telefonu? Není problém. Stejně tak boty se senzorem pohybu či tlaku. Veškeré fyzické aspekty, jako je tlak, pohyb, natažení apod. zvládnou tenké senzory uvnitř textilie snadno zachytit a předat dál.
Firma počítá s tím, že bude v budoucnu možné zvednout hovor přímo skrze oblečení, a co je zajímavější, detekovat prý bude i události, jako je blížící se diabetický záchvat. Pomalu se tak přiblížíme době, kdy bude elektronika opravdu zachraňovat životy a pomáhat při prevenci. Senzor např. předá uživateli informaci o potenciální hrozbě a v případě potřeby bude moci dojít i k zavolání záchranné služby.
Problém by podle dostupných informací neměl být ani s praním oblečení. Podle obrázků však zatím senzory sází na kabeláž, což není příliš praktické. Ale jedná se jen o začátek. Plány jsou smělejší. Hovoří se o senzorech získávajících energii z pohybu a vysílajících data bezdrátově.