Qualcomm na to kápnul: Bezdrátové indukční nabíjení i pro celokovové telefony
O bezdrátovém nabíjení se mluví jako o technologii budoucnosti. Proč mít u všech zařízení otravné a často nekompatibilní kabely, když by stačila speciální plocha, na kterou zařízení položíme a ono se začne nabíjet? Myšlenka je to krásná, ale jak se zdá, nástup indukční technologie Qi, která je zatím brána jako standard, nebude tak rychlý.
Jedním z faktorů může být i fakt, že si Qi v současné podobě jen velmi omezeně poradí s celokovovými modely. Zkrátka a dobře jej do celokovového těla často nemá smysl instalovat, protože kvůli principu jejího fungování (elektromagnetické indukci) neprojde dostatečně silné magnetické pole konstrukcí.
Celokovová těla? Pro WiPower prý hračka
Právě zde vstupuje na scénu Qualcomm. O technologii WiPower se delší dobu hovoří jako o takovém lepším Qi. Na rozdíl od Qi je technologie mnohem benevolentnější, co se týče místa, kam zařízení položíte - účinkuje na větší ploše a problémem není ani vícero zařízení naráz, viz video. To platí i o materiálech, kdy prý nezáleží, z čeho je zařízení vyrobeno. Mnohem lépe pak má procházet tlustými deskami a stoly, takže si poradí i v místech, kdy Qi pokulhávalo.
WiPower není žádnou novinkou - práce na něm probíhají již od roku 2004 a Qualcomm projekt zakoupil v roce 2010. Až nyní se však dostává do fáze, kdy je jeho masovější nasazení reálné. V tuto chvíli chce společnost začít prodávat licence svým partnerům a umožnit jim tak vyrábět zařízení s "lepší" alternativou ke Qi. Uvidíme, jak souboj Qi vs. WiPower dopadne. Pro Qi hraje větší rozšířenost, pro WiPower to, že vypadá ve všech ohledech lépe. Snad tomu tak nebude jen na papíře...