Nové bezdrátové pecky překvapily - ale jde jen o žvyk
Kdo by však očekával sluchátka velikosti současných BlueTooth handsfree, tak je na velkém omylu. Sluchátka nejsou o moc větší než současné špunty. Jen jejich design je poněkud „zvláštní“. Dovedu si představit něco daleko luxusnějšího ve stylu čistého designu Apple. Snad jde jen o dočasný design, na kterém hoši zapracují, zejména když má jeden pár stát kolem 3 000. Základem je však kickstarter s hodnotou 8,7 milionu korun. A to je i na kickstarter celkem hodně.
Největší otázky asi panují hlavně kolem synchronizace a velikosti. K synchronizaci mají sloužit vnitřní krystalické hodiny, které se tedy nesmí rozejít. K tomu slouží magnet, kterým drží sluchátka u sebe. Jakmile je oddělíte, hodiny se aktivují a sluchátka začnou hrát. Skvělé je, že mají i speciálně vyvinuté handsfree ovládání – speciální akcelerometr, který reaguje na žvýknutí. Jedno žvýknutí (i bez otevření úst) = další skladba, dvě žvýknutí mění hlasitost mezi třemi stupni. Autoři naštěstí mysleli na skutečnost, že uživatelé jsou lidé, a chtějí třeba jíst nebo mluvit. Dotykem pravého sluchátka provedete dočasnou deaktivaci žvýkací funkce.
Primární motivací bylo zbavení se veškerého nebezpečného elektromagnetického záření. Trojčlenný tým autorů je tvořen fyzikem Marcem, držitelem PhD, mechanickým inženýrem Victorem a magistrem neurobiologie Umbretem, což onu motivaci vysvětluje. Sluchátka SPLIT mají být vhodná i pro malé děti. Minimální komunikace je však nutná – pravděpodobně vždy, když žvýknete, pravé sluchátko krátce potvrdí levému, co se bude dít. Komunikační kanál (technologie Nearfield) však vede přímo skrze hlavu.
Možnosti sluchátek, zejména při ovládání a výdrži se mohou zdát malé, ale sekundární motivací je volnost. Nejen sportovci, kterým těžká zařízení odpadnou a které kabely deptají, ale i lidé, kteří v zimě nechtějí vyndávat ruce z tepla kvůli přepnutí skladby, si zde přijdou na své. Takovým obvykle stačí, že si pustí „nějakou“ hudbu, protože se jim líbí „všechna“ v zařízení dostupná, a běží. A ono to hraje.
Nebude to však hrát dlouho, protože rozměry jsou enormním limitem. Zaprvé paměť pouhých 256 MB (prý 24 skladeb) mi připomněla doby prvních MP3 přehrávačů vůbec. Za druhé baterie – vejde se tam jedna mikrohodinovka, a vydrží hrát 4 hodiny. To určitě není nic povzbudivého a vzhledem k rozměrům se neočekává ani velké zlepšení v budoucnu. Nabíjet a plnit daty se bude zařízení skrze počítač, speciální magnetický USB kabel a vlastní software, který dokonce umožní ke každé skladbě přidat vlastní ekvalizér.
Myšlenka projektu je určitě zajímavá, ale fyzika se nedá oklamat (což by fyzik s PhD mohl tušit), a zázraky v roce 2013 (ani 2014) bohužel čekat nelze. Při nedostatečných finančních zdrojích nebo fyzikálních možnostech hrozí projektu i zpoždění, nebo dokonce zhoršení parametrů! Já zatím dávám přednost kabelovým špuntům. A co vy? Podpoříte kickstarter SPLIT, nebo je to absurdita bez budoucnosti?