Decentní, stylová a funkční – tak bychom popsali skříň BitFenix Survivor Core
To rozhodně není případ této skříně. Základní myšlenkou Survivoru je: "Když se chystáte rozdrtit nepřátele, proč při tom nevypadat dobře?" Design je jednoduchý, čistý, elegantní. Přesto ale i funkční; povrchová úprava SoftTouch zaručuje odolnost proti škrábancům a snadné čištění. Plasty lemují celou skříň a chrání ji a její obsah před vážnějším poškozením.
Jak už možná někteří pochopili, skříň je určená pro LAN Party počítače – stroje, které velmi často cestují. Je potřeba, aby byly snadno přenositelné a odolné vůči strkancům a nárazům. O přenositelnost se má postarat vyklápěcí madlo s nosností cca 40 kg. Samotná skříň váží kolem 10 kg, což není málo a naznačuje to, že na kvalitě materiálu se zrovna nešetřilo - všude spousta oceli.
Skříň jde ve dvou verzích - standardně Survivor, a pak ještě základní "jádro" Survivor Core. V přeplněné místnosti, kde se koná LAN Party, se snadno zakopne o nějaký potulný kabel. Vyšší verze Survivor má proto ve výbavě S2TM back panel. Díky němu lze upevnit kabely a chránit je tak před nechtěným odpojením ve středu epické bitvy nebo před krádeží. (Podle mě to ale použije málokdo.)
Podstatné je u takovéto skříně i chlazení. Zde je airflov řešen primárně se sáním vpředu a velkým odtahem navrchu. Sekundovat může menší odtah vzadu. Survivor má vpředu a nahoře 200mm červeně podsvícené ventilátory, Survivor Core má jen jeden, ze zvláštních příčin ten horní, navíc bez podsvícení. Dozadu lze umístit 120mm ventilátor a přední 200mm lze nahradit dvojicí 120mm ventilátorů. Možná překvapí neperforovaná bočnice, ale díky dostatečnému průtahu velkých ventilátorů to není na škodu. Spíše naopak podporuje čistý a symetrický design skříně.
V případě podsvícených ventilátorů SpectreTM je na ovládacím panelu tlačítko k vypnutí podsvícení, které vypne i podsvícení loga skříně. Dále je zde standardně čtveřice USB 2.0, v případě vyšší verze Survivor jsou dvě nahrazena USB 3.0. Dále eSata a audio vstup a výstup.
Interier také potěší: dobrý cable management zajišťuje 2,5cm prostor mezi bočnicí a nosníkem základní desky (podporované je vše až do ATX). Nejdelší grafické karty se vejdou do skříně díky odstranitelnému koši pro pevné disky vybavenému bezšroubkovým mechanismem. Dostatečný prostor je i pro chladič procesoru – ten může být až 174 mm vysoký. Pokud dáváte přednost vodnímu chlazení, je zde i několik průchodek pro hadice.
Jediné, co bychom takové skříni vytkli, je nepřítomnost prachových filtrů, ale to není zrovna velká investice navíc. Při ceně však kolem 2 300 korun by už tam ty filtry ale mohly být, stejně tak jako přední ventilátor.
|
||||||
* orientační cena platná k publikačnímu dni tohoto preview na softcom.cz |