Češi vyvinuli systém pro rychlé internetové připojení v letadlech
Americká společnost Honeywell přichází s inovativním komunikačním systémem JetWave, který umožní cestujícím na palubách letadel využívat vysokorychlostní internet. Na vývoji nové technologie se podíleli rovněž čeští vývojáři z brněnského výzkumného centra Honeywell, které je největší svého druhu v Evropě. Brněnské vývojové centrum Honeywell má na svědomí i starší mobilní aplikaci Weather Information Service, která informuje piloty velkých dopravních letadel o aktuálním stavu počasí.
Český tým na systému JetWave pracoval zhruba tři a půl roku, přičemž posledních šest měsíců se testovalo v letounu Boeing 757, který firma vlastní. Systém již získal potřebnou certifikaci od Amerického úřadu pro letectví a aktuálně se řeší otázka sériové výroby. Jeho premiéra by se měla uskutečnit v letadlech Bombardier letecké společnosti Air Canada do konce letošního roku.
Součástí Honeywell JetWave je pohyblivá anténa umístěná v kopuli na trupu letadla, která komunikuje přes satelit se sítí Inmarsat Global Xpress, dále frekvenční konvertor se zesilovačem signálu, řídící systém (agregátor dat) a technologie pro zaměření satelitních družic. Podle odborníků bude možné JetWave využít ve všech typech letadel. Pasažéři tak budou moci přes Wi-Fi signál na palubě letadla telefonovat, sledovat pořady v HD rozlišení anebo pracovat s objemnými daty v cloudovém úložišti a to i při dálkových letech přes oceán. Výrobce slibuje rychlost připojení až 50 Mbit/s.
Jak vypadá pokrytí sítě Inmarsat Global Xpress?
V současné době je v Ostravě testován jiný dopravní prostředek s moderními vymoženostmi, který si můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Jedná se o nízkopodlažní autobus Solaris Urbino N 18 s poměrně atraktivním černožlutým designem, který cestujícím nabídne klimatizaci a Wi-Fi připojení. S osmnáctimetrovým dlouhánem se můžete setkat až do 10. května na ostravské autobusové lince číslo 48.
Solaris Urbino N 18