CDR.cz - Vybráno z IT

Diskuse k Čínské umělé Slunce se dokáže rozehřát na 200 milionů stupňů Celsia

Bomba na bazi fuze je uz 50 let v aktivnim arzenalu velmoci....

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Taky mě ten konec dostal :D. Čína má k dispozici dvoustupňovou fúzní pumu z období studené války. První fúzní pumu otestovali úspěšně v roce 1967. Navíc konstrukce fúzního reaktoru nemá absolutně nic společného s konstrukcí bomby, narozdíl od uranových reaktorů, které vlastně jsou bombou s opratěmi. Jestli existuje v dnešním světě něco, co demonstruje technologickou nadvládu mírovým způsobem, je to právě fúzní reaktor. Přejme Číně v tomto odvětví mnoho zdaru. První hospodářsky využitelný fúzní reaktor bude milníkem pro celé lidstvo.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Přesně tak, termonukleární bomby nejsou nic nového. Navíc ten článek je totální bullshit, tokamaků je po světě spousta, i v ČR máme dva a všichni mají tentýž problém, že spotřebuje více energie, než vyrobí a číňani jsou přesně v té samé prdeli, jako ostatní a řešení problémů zatím (bohužel) v nedohlednu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Kladného zisku energie se již dosáhnulo v roce 2014, ale na jiném typu reaktoru, než je tokamak/stelarátor. Došlo k tomu na americkém NIF, což je reaktor založený na laserové technologii. Dosáhnuli tam ale zisku "jen" 1,2-1,9, což je stále nedostatečné pro běžný chod parogenerátorového převodu tepla na elektřinu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

První tokamak, který by měl mít kladný celkový výkon má být ITER, ale doufejme, že se to Číně podaří dřív. Fůže není nikdy dost!

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Hlavní problém NIF je v kadenci... v podstatě umístí cíl do komory a vypálí na něj tuším 192 LASERových paprsků (nevím přesně, dokument jsem viděl už před nějakou dobou). No a aktuálně jim trvá několik minut než jsou schopni dalšího výstřelu. Jenže pro produkční elektrárnu by to musely opakovat x-krát za minutu...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

"Výhodou fúze je také fakt, že při ní vzniká jen minimum odpadu, který navíc není radioaktivní." Fúze produkuje rychlé neutrony, podstatně rychlejší než při štěpení, a ty zničí poměrně rychle všechno, s čím se potkají. Výsledkem je sekundární radiace v degradovaném materiálu reaktoru. Jediná čistá fúze je slučování He3, které není kde vzít (jedině těžit na Měsíci). Zajímavé je také tvrzení, že fúze je opak jaderné reakce :P Fúzní bomby okomentovali už jiní výše. Kvalitní článeček, jak z Blesku.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Že je fúze opakem jaderné reakce mě také pobavilo :D
Skoro to vypadá na výstup z Google Translatoru.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

je, štiepenie je rozklad atómov veľkých jadier + energia, fúzia je zlučovanie ľahkých jadier na väčšie + energia. Ono v slniečku je potrebná nižšia teplota preto, lebo je tam vyšší tlak generovaný gravitáciou slnka. Malý tresk potrebuje vyššie teploty pretože je menší tlak...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

radioaktívny je, ale polčas rozpadu je okolo 12 rokov, čo je v podstate nepatrný problém proti odpadu po štiepnej reakcii.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

By me teda zajimalo co za material udrzi teplotu 200M °C,aby se neroztavil a pak jakym teplomerem meri tu teplotu? Podle me nesmysl uplne vsechno kolem tohodle. Na Zemi nebude jen tak mozne uvest neco do tak vysoke teploty a jeste to zmerit nejakym teplomerem. Kdyby to tak skutecne bylo,urcite by se nikdo neobaval prehrati,roztrzeni plaste a ze se ta teplota nedostane ven a nic kolem, ne-li celou Zemi to neznici. Trochu SciFi. Nejsem vedec,ale tohle je nad moje chapani. Jsem jen realista,ale mozna se pletu...

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Kdo říká, že se material o této teplotě bude dotýkat stěn? Vem si obycejnou plazmovou řezačku. Tou taky upálíš kus ocele jako nic a přesto se ti nerozpustí v ruce.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tokamak funguje na tom principu, že silné magnetické pole vytváří ve vakuu prstencový tunel pro ionizované částice, například deuterium a tritium, které obíhají dokola, urychlovány mikrovlnným zářením. Z této magnetické pasti nemohou částice uniknout. Jediný způsob, jak se jejich energie může teoreticky dostat ven, je elektromagnetické záření.
Jenže to nemají tak jednoduché. Zaprvé nemají elektronové obaly, takže nemohou zářit tím, že by se měnil potenciál elektronu mezi orbitaly. Druhá možnost je čerenkovovo záření, které se uvolňuje v okamžiku, když částice prochází opticky hustším prostředím, takže částice letí rychleji než světlo (jde taky o typ elektromagnetické interakce s okolními částicemi).
Jenže v reaktoru je vakuum. Sice nedokonalé, ale stále velmi prázdné. Navíc většina plynu v reaktoru je směs deuteria a tritia, které se uvolnilo z pláště reaktoru, který je z lithia. V okamžiku, když nějaká částice deuteria nebo tritia je zasažena plazmou, dojde k její excitaci, přijde o elektronový obal a je strhnuta do magnetické pasti a do prstence.
Jediné teplo, které z plazmatu uniká, jsou protony jako výsledek případné fúzní reakce, protože ty bez svého náboje nemohou být v pasti udrženy. Protony rozbíjí na stěně lithium na tritium a mimojiné zahřívají pášť. Ten má být pak ochlazován vodou a pára pohání parogenerátor - to už je klasika.
Z podstaty principu tedy vyplývá, že stěna reaktoru se zahřívá především podle toho, jak intenzivní je fúze a toho se dosáhne rostoucí teplotou plazmatu. Pokud chceme zahřívání zabránit, stačí přestat s dodávkou energie mikrovlnným zářením a fúzní reakce se zpomalí až ustane. Cílem je především dosáhnout toho, aby množství energie dodávané mikrovlnným zářením bylo stabilní, aby se plynule uvolňovalo tritium a celý systém nepodléhal kladné zpětné vazbě, což by vedlo ke kolísání výkonu.
Zahřívání pláště je vlastně ten nejmenší problém.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

"Jediné teplo, které z plazmatu uniká, jsou protony jako výsledek případné fúzní reakce, protože ty bez svého náboje nemohou být v pasti udrženy. Protony rozbíjí na stěně lithium na tritium a mimojiné zahřívají pášť."
Neutrony, samozřejmě. Vlezl mi do mozku šotek :D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Všechno co děláme, hřeje. Od chvíle, kdy první opočlověk objevil princip fungování ohně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.