CDR.cz - Vybráno z IT

Cisco: Neshody ohledně války v Gaze rozkládají technologického giganta zevnitř

Zdroj: Shutterstock

V posledním roce se Cisco, docela známý gigant v oblasti síťové infrastruktury a bezpečnostních služeb, jevil jako jedna z mála technologických firem, kterým se podařilo vyhnout interním konfliktům spojeným s válkou v Gaze. Výkonný ředitel Chuck Robbins loni v listopadu vydal prohlášení, v němž uznal utrpení jak Izraelců, tak Palestinců, čímž Cisco veřejně signalizovalo, že chce zachovat neutrální postoje.

Za scénou se však situace vyvíjela jinak. Osm současných a jeden bývalý zaměstnanec, kteří poskytli svědectví magazínu WIRED, tvrdí, že Cisco přehlíží a marginalizuje své interní palestinské organizace a stovky jejich členů. Tito pracovníci obviňují společnost z toho, že nereagovala na podněty ohledně obtěžování zaměstnanců na vnitřních diskusních fórech a že přímo bránila podpisové kampani, která požadovala omezení prodejů do Izraele kvůli obavám z porušování lidských práv. „Cítil jsem, že má humanitární stránka je v Ciscu vítána, ale byl jsem naprosto podveden. Je to dvojí metr a pokrytectví,“ uvedl João Silva Jordão, bývalý manažer v oblasti softwarového licencování, který loni ze společnosti odešel.

Mezitím se někteří židovští zaměstnanci domnívají, že Cisco naopak nedělá dost pro ochranu jejich komunity před obtěžováním zase ze strany palestinských kolegů. Jeden z nich kritizoval vedení za to, že nezabránilo diskuzi o válce, která podle něj vyvolává napětí mezi zaměstnanci. „Rozhodně mohli udělat víc pro zmírnění chaosu,“ prohlásil.

Vedení Cisca: Balanc mezi svobodou projevu a firemními zásadami

Brian Tippens, hlavní ředitel Cisco pro sociální dopad a inkluzi, odmítl obvinění z marginalizace a nerovného přístupu k zaměstnancům. Zdůraznil, že vedení se zaměřuje na blaho všech 90 000 zaměstnanců, a omluvil se všem, kteří cítí ze strany společnosti nehumánnost. Cisco zavedlo „Pokyny pro vyjadřování“, které prý mají podporovat civilitu a respekt mezi zaměstnanci.

Cisco prý ale nechce blokovat politický projev zcela, nýbrž chce předejít situacím, kdy by diskuze vedla k neřešitelným konfliktům. „Ve velké organizaci budou zaměstnanci vždy mít různorodé názory a v Ciscu to považujeme za zdroj síly,“ uvedl Tippens. „Měli jsme více než tucet diskusních sezení se zástupci palestinské a židovské komunity, abychom naslouchali jejich zkušenostem a pokoušeli se řešit jejich obavy.“

Navzdory těmto snahám se však objevila svědectví, že vedení Cisca selhalo. Například loni v květnu Cisco povzbuzovalo zaměstnance, aby se zapojili do dobrovolnictví na Západním břehu, zatímco jiní dobrovolníci, kteří cestovali do Libanonu na podporu palestinských uprchlíků, byli upozorněni, aby se vyvarovali politických symbolů, když o své práci sdílejí příspěvky. Některé fotografie dobrovolníků zobrazovaly neoficiální trička s mapou, na které byl vyobrazen nápis „Palestina“ v arabštině, což vyvolalo kontroverzi. Nakonec byla veřejná podpora této akce minimalizována.

Vnitřní petice a boje za transparentnost

Situace eskalovala, když v létě 2023 interní palestinská síť Bridge to Humanity začala shromažďovat podpisy na petici, která žádala vedení o přehodnocení obchodních vztahů s izraelskou vládou. Tato petice byla nakonec zastavena; prý z důvodu porušení zásad proti nežádoucímu přesvědčování. Přestože se podařilo shromáždit přes 1 700 podpisů, část personálu uvnitř Cisca cítí, že jeho požadavky nebyly vyslyšeny.

Pro zastánce palestinské sítě je jedním z hlavních bodů zajištění, že Cisco nepřispívá k potenciálnímu porušování lidských práv. „Všechny technologické společnosti by měly klást důraz na due diligence ve vztahu k lidským právům v Izraeli a Palestině,“ prohlásil Nadim Nashif, výkonný ředitel organizace 7amleh, která podporuje palestinské pracovníky Cisca. Společnost však oponuje s tím, že podporuje zdravý dialog, i když ne všechny rozhovory vedou ke smysluplným výsledkům. 

Obvinění z hostilního pracovního prostředí

Obě strany sporu uvnitř Cisca čelí vzájemným obviněním. Některé příspěvky na interním fóru židovské sítě obsahovaly údajně problematické poznámky, které obě strany považovaly za urážlivé. Zaměstnanci spojení s palestinskou komunitou podali 76stránkovou etickou stížnost, ve které obvinili přes tucet kolegů z vytváření hostilního pracovního prostředí. Společnost po vyšetřování zavedla disciplinární opatření, ale zapojení zaměstnanci upozorňují na to, že taková reakce byla nedostatečná. Cisco propustilo jednoho zaměstnance, který napsal příspěvek obsahující výzvu, aby „ukončili svůj život“ a tím „udělali svět lepším místem“. Dotyčný zaměstnanec později litoval svého komentáře a tvrdil, že jeho výrok byl přepálený.

Symbolický snímek, který spustil lavinu

Křehká situace vyústila až ve veřejný spor poté, co se na LinkedIn objevil snímek, na kterém se hlavní vedoucí pracovníci Cisca fotografovali se členy palestinské komunity. Jedna z fotek se stala virální a získala značnou pozornost. Výsledkem bylo, že některé klíčové osoby, včetně vedoucí oddělení pro politiku a lidské zdroje Fran Katsoudas, byly obviněny z podpory, jak oni říkají, „politicky orientované propagandy“. Katsoudas se tedy omluvila a vysvětlila, že nebyla obeznámena s významem symboliky na tričku a dodala, že její záměr byl podpora všech komunit, nikoliv způsobování újem na zdraví. 

Tagy: 
Zdroje: 

Diskuse ke článku Cisco: Neshody ohledně války v Gaze rozkládají technologického giganta zevnitř

Čtvrtek, 31 Říjen 2024 - 09:28 | skaven | ta proklamovana inkluzivnost, multikulti konecne...

Zobrazit diskusi