ČR v roce 2021 přejde na nový televizní standard DVB-T2
Změna standardu pro pozemní digitální vysílání se uskuteční za pět let přesně 1. února 2021 a jejím cílem je uvolnění části kmitočtového pásma určeného televiznímu vysílání pro rozšíření vysokorychlostního internetu.
"Věřím, že Strategie, tak jak byla vládou schválena, přispěje v nejvyšší možné míře k zachování tržního prostředí v oblasti televizního vysílání a zároveň k zachování dostupnosti bezplatných televizních programů pro široké vrstvy diváků v celé zemi," uvedl Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu (ČSSD).
Dle Strategie se bude jednat o investici mezi 871 miliony a 1,05 miliardy korun, které spolkne zavedení nových technologií, provoz dvou přechodových sítí, monitoring nebo reklamní kampaně. Náklady budou hrazeny z radiokomunikačního účtu. Uvolněné kmitočty pro rychlé mobilní sítě v pásmu 700 MHz budou nabídnuty v aukci, částka za vydražené frekvence by mohla překonat 4,6 miliardy korun.
V našich končinách využívá zemské digitální televizní vysílání 60 procent televizních diváků, zbytek přijímá televizní vysílání přes kabel, satelit nebo internet. Výhodou DVB-T2 je možnost vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí.
Přechod z aktuálního standardu pro DVB-T na nový DVB-T2 bude zahájen na podzim 2016. Jak uvádí Mládek na svém twitterovském účtu, ve stejném termínu započne také hromadné informování dotčených diváků. Podle dostupných informací je na příjem signálu DVB-T2 HEVC připraveno pouze zanedbatelné procento domácností, lidé totiž televize s tímto formátem vůbec nekupují.