Mozek pro vaši chytrou domácnost! Miniaturní krabičky v rozvodech vám uvaří kávu
S nástupem internetu věcí (IoT), tedy technologie, kdy mezi sebou komunikují i nejrůznější malá zařízení a předávají si nejrůznější naměřená data, se rozšířila i myšlenka moderní digitální domácnosti. Proč by měl uživatel vstávat z postele, když může povypínat světla po domě z pohodlí postele a proč by nemohl uvařit kávu pouhým hlasovým příkazem?
Německá společnost digitalSTROM již několik let pracuje na vývoji řešení, které by umožnilo snadnou implementaci prvků IoT do běžné domácnosti. Jejich řešení nestaví na složité centrální jednotce a spoustě kabelů, ale využívá stávajících elektrických rozvodů.
Miniaturní krabičky, které mají podoby zmíněné čokolády, v sobě ukrývají různé druhy elektroniky od senzorů po přepínače a minipočítače. Pokud chcete například řídit světla po celém domě pomocí chytrého telefonu, stačí do rozvodů namontovat příslušné krabičky se spínači a nainstalovat centrální prvek v podobě standardně velkých jističů.
Krabičky připomínající lego nejsou barevné jen tak pro parádu. Každá barva krabiček slouží k jinému účelu, ať už jde o sběr dat či spínání světla. Systém může komunikovat i s audio systémem, jak nám bylo demonstrováno, nebo třeba chytrou konvicí. digitalSTROM vyvíjí vlastní software pro chytrá mobilní zařízení, díky čemuž třeba příkazem „Uvař vodu na čaj“ dojde k automatickému ohřátí vody v konvici na požadovanou teplotu ať jste kdekoliv.
Výrobce je připraven na nejrůznější přání a nápady zákazníků a fantazii se prý meze nekladou. Do chytrého celku lze dále připojit třeba pračku, ledničku, sprchu, kamery, klimatizaci, detektor požáru a spoustu dalšího. Dále nabízí implementaci chytrých krabiček přímo do stávajících zařízení jako jsou třeba lampy a jejich spínače. Spínačem na lampě tak budete moci zhasínat světla po celém domě.
Zajímavé bylo např. propojení s Kinectem a možnost ovládat domácnost gesty
Cenu výrobce vypočítává na základě domluvy se zákazníkem, přičemž pomáhá i se samotnou implementací. Konkrétní čísla bohužel zatím nejsou k dispozici, ale chlubí se tím, že je řešení výrazně levnější, než nabídky konkurence. Detailnější informace o ceně se pro vás pokusíme získat a obratem informovat.
Pokud máte štěstí a vlastníte programovatelnou konvici, můžete hlasovými příkazy ovládat jednotlivé programy
Pokud budete chtít vidět systém v praxi, šanci budete mít třeba na letošním veletrhu CeBIT v německém Hannoveru. Probíhat bude od 16. do 20. března 2015.
Vlastní, digitalSTROM