My Game, My Rules – ECS útočí na vrchol s novými deskami
O významu zlata v mikroelektronice ví pravděpodobně každý. Zlato patří mezi nejlepší vodiče tepla a elektrického proudu, které lidstvo zná, ovšem stejně tak patří mezi nejdražší materiály, a jeho zásoby tak nejsou kdovíjak velké. Používá se již dlouhá léta zejména na nejdůležitější vodiče a hlavně na kontaktní plochy, kde zlepšuje trvalost kontaktu, odolnost proti korozi a snižuje riziko indukovaného napětí při uvolnění. Jeho cena je ale tak vysoká, že se používá spíše jen jako povrchová úprava, než jako základní materiál. V ECS se ale rozhodli nešetřit a použili tedy hnedle trojnásobnou vrstvu zlata na kontaktech, socketu, vodičích, plus pozlatili všemožné součástky, od chladiče po kondenzátory.
Tím přibyly dva nové modely ze série Black Extreme Series s podtitulem Golden Limited Edition - modely Z77H2-AX a Z77H2-A2X. V základu se nejedná o žádný převrat – chipset Intel Z77 se všemi vymoženostmi, které u něj již známe, jako plná podpora procesorů do socketu LGA1155 – tedy včetně 22nm Ivy Bridge – nativní USB 3.0, Sata 3, PCIe 3.0, a technologie Intel Smart Response, Smart Connect a Rapid Start. Výjimkou nejsou ani 3-way AMD CrossFireX a nVidia SLI. Díky PLX můstku jsou navíc dva ze tří PCIe 3.0 schopny běžet souběžně v režimu 16x, tedy na plný výkon. Tato výhoda tedy umožňuje dvě grafické karty rozběhnout obojí na 16 linkách, což může v některých situacích s extrémním grafickým řešením zamezit propadu výkonu. V praxi je ovšem význam snad jen v předhánění se v benchmarcích po OC.
Nové desky také dostaly chlazení designu QoolTech IV, které jsem ne až úplně pochopil, ale zdá se skvělým marketingovým trikem – teplota chipsetu je indikována změnou barvy speciálního tepelného materiálu. Ve zkratce: když vám počítač začne zářit rudě, je na čase jej vypnout. :-) Druhak ECS kritizuje ostatní, že heatpipe jejich chladičů vychází z těl chladičů, zatímco jejich heatpipe jsou v přímém kontaktu s chlazeným objektem. Jak koukám na fotky obou modelů, heatpipe levitují v poměrně značné výšce nad vším chlazeným.
Jako bonus jsou obě desky vybaveny dnes již odepsaným systémem Lucid Virtu, který se snaží spárovat různé grafiky pro získání vyššího výkonu, respektive přepínat na integrovanou grafiku pro snížení spotřeby. Nedovedu si ale představit nikoho, kdo na tuto desku dá dvě odlišné grafiky, ani nikoho, komu by s touto deskou záleželo na ušetřené dvoustovce na roční faktuře. Cena těchto desek pravděpodobně bude odpovídat množství použitého zlata.
ECS se dále dušuje, že jejich produktům se dostává individuální péče při výstupní kontrole, jejíž náročnost byla navíc rapidně zvýšena, aby si jejich produkty opravdu zasloužily titul Golden Edition. Desky rozhodně nevypadají špatně a tváří se jako bytelné a kvalitní, navíc velmi luxusní zboží. Chlubí se suchými kondenzátory a ochranou proti statice od samotného Thora (Thor Ultra Protection guard). Na videích od ECS je pak lehce vidět UEFI BIOS, jehož zpracování se takhle z dálky zdá o dost lepší, než první verze UEFI od MSi a GigaBytu. Vše doplněno o standardní konektivitu – 8 kanálové audio, 6x USB 3.0, 6x USB 2.0, 4x Sata 3.0, 2x Sata 2.0, gigabit LAN, WiFi, Bluetooth, HDMI, D-Sub a 2x eSata. U modelu Z77H2-A2X je pak druhé eSata nahrazeno DVI-D konektorem.
Obě desky právě míří na pulty světových obchodů, ceny jsou však zatím neznámé. Jisté je, že o levné zboží se jednat nebude.