Facebook vyvíjí technologii proti deepfake záběrům, naučí se je detekovat
I když není deepfake v tuto chvíli vážným problémem pro společnost Facebook, může být taková situace pouze otázkou času. Proto se Facebook snaží financovat výzkum technologie, která by v budoucnu potlačila veškeré aktivity spojen právě s deepfake. V rámci tohoto výzkumu navázal spolupráci s Michigan State University (MSU).
Společně dokázaly vyvinout novou technologii, která dokáže ze snímku pomocí analýzy zjistit, zda byl generovaný umělou inteligencí nebo zda byl pořízen přirozenou cestou. V případě nasazení této nové technologie by Facebook mohl jednodušeji vypátrat tvůrce dezinformačních videí a snímků či nedobrovolnou pornografii.
V tuto chvíli je však technologie ještě ve fázi výzkumu, a proto si na její nasazení budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Předchůdce této technologie uměl pouze určit, zda nebyl použit některý z notoricky známých modelů umělé inteligence. Nová verze pak dokáže určit i konkrétní umělou inteligenci. Každá technologie na bázi umělé inteligence totiž zanechává jedinečný otisk, díky které lze zpětně vystopovat i autor závadných snímků a videí.
V praxi to pak bude fungovat podobně jako s balistikou. V momentě, kdy se najde zařízení, na kterém byl škodlivý obsah vytvářen, může se spolehlivě určit, zda se jedná o viníka či nikoliv. Vývoj umělé inteligence jde však velice prudce dopředu, a proto je jasné, že není možné držet krok na sto procent. Jedná se však o jednu z nejlepších technologií svého druhu, které jsou k dispozici.