Google naučil roboty analyzovat terén a vypočítat pro něj ideální pohyb
Robotika a umělá inteligence je směr, kterým se snaží ubírat asi převážná většina technologických vývojových center. Mnoho robotů například dokáže běhat, přenášet břemena či prozkoumávat terén. Jedna vlastnost však všem těmto robotům většinou chybí, a to je schopnost analyzovat terén a následně sám vymyslet nejvhodnější způsob zdolání daného terénu a překážek. Přesně to umí, jako první robot na světě, nový čtyřnohý Rainbow Dash.
Za tímto projektem stojí vědci z Googlu, UC Berkeley a Georgia Institute of Technology. Ti společnými silami vytvořili robota s názvem Rainbow Dash, který vše zvládá jen s minimálním zásahem člověka. V první chvíli prý trochu hledal rovnováhu, ale již po devadesáti minutách byl schopen chodit jak dopředu, tak dozadu, ovšem prozatím na rovném povrchu.
Dostal proto další neobvyklé povrchy, a to matraci či rohožku s dírami. Tyto nezvyklé povrchy byly pro robota již o poznání těžší, a proto mu trvalo celých 15 hodin než po nich mohl přejít bezpečně a bez pádů. V jádru sofistikovaný systém simuluje všechny možné varianty průchodu, zkoumá terén, analyzuje pády či jiné chyby a učí se z nich, aby naplnil původní příkaz. Tato vlastnost se mu může velice hodit, pokud jednou bude třeba nasazen při průzkumu vesmírných těles.